Ana Sayfa Tıp&Sağlık Para Bitti İlaç Yaz

Para Bitti İlaç Yaz

Paylaş

Sağlık Bakanlığı, ilaç operasyonunun ikinci ayağını İzmir’de hasta-doktor ve ilaç firması şebekesine gerçekleştirirken; 2 ilaç firması, Ege Üniversitesi doktorları, çok sayıda ecza deposu ve hasta hakkında suç duyurusunda bulundu. Ege bölgesini kapsayan şebekede hemofili ilaçları üreten ilaç firmaları, temsilcileri aracılığıyla ecza odalarından hemofili hastalarının iletişim bilgilerine ulaşıyor.

DOKTORLAR İŞİN İÇİNDE
Hastalar ile yakından ilgilenen temsilciler, onlara yazdırdıkları her kutu ilaç başına aylık banka hesabına ücret öneriyor. Böylelikle hastalar ilacı bittiğinde değil parası bittiği için ilaç yazdırıyor. Müfettiş raporunda, ilaç firması çalışanları hastalara ait hemofili karnelerine el koyduğu yazıyor. Ege Üniversitesi Hemotoloji bölümünde görevli hekimler ise hastayı görmeden, muayene etmeden, ilaç firması temsilcinin elindeki hasta karnesine reçete yazıyor. Doktorlar yazdıkalrı kutu başına ücret alıyor. Hastalar ihtiyaç duymadıkları ilaçları yazdırdıktan sonra ilaçlar ise yine ilaç firması temsilcileri aracılığı ile toplanıyor.

MÜZİK DERNEĞİNDE İLAÇ
Savcılığın izniyle yapılan operasyonda, İzmir Müzik Severler Dernek binasında binlerce kutu hemofili ilacı ortaya çıktı. İlaçlar soğuk zincir dışına çıktığı için imhası gerekirken, buradan sahte ilaç pazarına gönderildiği iddia edildi. Dernekte ele geçirilen ilaçların toplam piyasa bedelinin 588 bin TL olduğu tespit edildi. İlaç firmalarının, doktorların reçete yazmak istemediği dönemlerde, inceleme ve soruşturmalardan kaçmak için hastalara özel araba kiralayarak çevre şehirlerdeki hastanelere taşıdıkları kaydedildi.

HASTALARA DÜĞÜN
Bakanlığa yapılan ihbarlar arasında, doğuştan genetik bir hastalık olan ve ölene kadar süren hemofili hastalığına ilişkin pazarı elinde tutmak isteyen ilaç firmalarının, kızlı erkekli hastaları bir araya getirerek evlenmeleri için organizasyonlar düzenledikleri ve teşvik ettikleri iddia edildi. Böylelikle, ilaç firmaları aynı hastalığı taşıyan iki kişinin doğacak hasta çocukları üzerinden pazar paylarını sürdürmeyi amaçladıkları belirtildi.

YÖK DE DEVREDE
İzmir’deki ilaç tacirleri hasta, doktor, ilaç firması ve ecza depoları ağını kurarak dev bir ilaç vurgunu yaptı. Operasyonda, Ege Üniversitesi Hastanesi’nde çalışan doktorlara YÖK soruşturması açıldı.

Safure CANTÜRK

Takvim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin