Ana Sayfa Ekonomi Ecza Deposundan İlaca, Enerjiye ve Gıdaya..

Ecza Deposundan İlaca, Enerjiye ve Gıdaya..

Sanovel İlaç’ı bünyesinde bulunduran Toksöz Grup İspanyol meyve suyu üreticisi Zumos Palma’yı bünyesine kattı. Zumos Palma’nın yılda 200 milyon litrelik üretim kapasitesi bulunuyor.

Sanovel İlaç’ı bünyesinde bulunduran Toksöz Grup İspanyol meyve suyu üreticisi Zumos Palma’yı bünyesine kattı. Zumos Palma’nın yılda 200 milyon litrelik üretim kapasitesi bulunuyor. Toksöz Grup, geçtiğimiz aylarda İtalyan çikolata markası Pernigotti’yi satın almasının ardından, şimdi de İspanya’nın yüzde yüz doğal meyve suyu üretiminde lider üreticilerinden biri olan Zumos Palma’yı bünyesine kattı.

 Toksöz Grup Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Toksöz satın almayla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi: ‘Toksöz Grup olarak, 2013 başından itibaren paylaştığımız üzere, ülkemizde yaptığımız önemli yatımların ardından yurtdışında da adımızdan söz ettirecek satın alma faaliyetlerimize devam ediyoruz. Zumos Palma şirketini, Pascual Grup’tan satın alma sürecini tamamladık. Bu satın alma, grubumuzun Avrupa başta olmak üzere, dünyada yeni pazarlarda var olma hedefindeki kararlılığının önemli bir göstergesidir.”

AİLE ŞİRKETİ OLMALARI ÖNEMLİYDİ
Zumos Palma satış süreciyle ilgili Pascual Grup’un neden kendilerini tercih ettiğine de değinen Ahmet Toksöz, “Bizim de onlar gibi bir aile şirketi olmamız, kaliteden ödün vermemek, doğal ürünleri tüketiciye sunmak gibi benzeri değerleri paylaşmamız, ilaç alanındaki tecrübemizi gıda sektörüne aktararak yüksek kalitede üretim yapmamız, ve Avrupa’daki hızla gelişen gücümüz bizi tercih etmelerindeki önemli sebepler arasında yer alıyor” dedi.

200 MİLYON LİTRE ÜRETİYOR
İspanya’nın en büyük meyve suyu üreticilerinden Zumos Palma İspanya’nın en iyi meyvelerinin yetiştiği Andalucia’da yer alan meyve bahçeleri ile  Zumos Palma, İspanyol rakiplerinin önüne geçiyor.  Gün boyu izlenen meyve bahçelerinin ürünleri, son teknolojiyle donatılmış, 40 bin metrekare büyüklükteki tesislerde işleniyor. Meyve suyu işleme büyüklüğü açısından Avrupa’da  üçüncü sırada bulunan ve meyve suyu pazarının liderleri arasında yer alan Zumos Palma, yılda 200 milyon litre üretim kapasitesine sahiptir.

YÜZDE 18 ÇİKOLATA VE DONDURMADAN
Stratejik adımlarla büyüyen bir grup: Toksöz Grup Eczacı Erol Toksöz tarafından kurulan Toksöz Grup, Türkiye’de gıda, ilaç ve enerji olmak üzere üç ana alanda faaliyet gösteriyor. Sanset Gıda’ya ait Tadelle, Sarelle, Sagra, Gol ve L’era Fresca markaları ile gıda sektöründe yer alan Toksöz Grup, 450 Milyon Euro olan cirosunun yaklaşık yüzde 18’ini çikolata ve dondurma satışlarından elde ediyor.

Hürriyet

Temmuz 2013 ‘ de 150 YILLIK İTALYAN FİRMAYI ALMIŞDI

Tadelle ve Sarelle markalarının sahibi Toksöz Grubu, 150 yılı aşkın geçmişi ile İtalya’nın en köklü markalarından Pernigotti’nin tamamını Fratelli Averna’dan satın aldı. Bu satış İtalya’da büyük yankı uyandırırken, özellikle sendika ‘Ülkemizden kaçan kaçana ve biz hiçbir önlem alamıyoruz’ diyerek tepki gösterdi.

İtalya’nın en eski ve prestijli çikolata, şekerleme ve dondurma devi Pernigotti’nin tüm hisselerini Toksöz Grubu satın aldı.

Toksöz Grup Sanset Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Toksöz, grup olarak, ünlü Pernigotti markasını satın almaktan son derece mutlu olduklarını ifade etti. ‘Bu bizim ilk yurtdışı satın almamız’ diyen Toksöz, şunları anlattı:

‘Grubumuz, çikolata, nugat ve dondurmada dünya çapında tanınan bir marka olan Pernigotti’nin yurtdışındaki gücünü de arkasına alarak daha da güçlenecek ve Avrupa başta olmak üzere, dünyada yeni pazarlarda varlığını gösterecek. Pernigotti yüzde 100 doğal ürünlerle şirketimizin yurtdışında parlayan yıldızı olacak. Pernigotti’yi hem Türk pazarına hem de önemli ülkelere tanıtacağız.’

Toksöz Grup Türkiye’de Tadelle, Sarelle ve L’era Fresca markalarıyla gıda sektöründe, Sanovel markasıyla da ilaç sektöründe faaliyet gösteriyor.

80 MİLYON EURO CİRO

Yılda 80 Milyon Euro cirosu olan Pernigotti’nin sahibi Francesco Rosario Averna sektöründe haklı bir üne sahip olduklarını ve 1868’den bu yana şekerleme üretilen fabrikanın emin ellere gittiğini belirterek  “Toksöz ailesi yönetiminde markamız dış dünyaya şimdi daha da açılacak” dedi. 1995 yılında Pernigotti ailesinin son bireyi Stefano Pernigotti tarafından mirasçısı olmadığı gerekçesiyle Fratelli Averna grubuna satılan Pernigotti şekerleme fabrikasında halen 150 işçi çalışıyor.

ÜLKEMİZDEN KAÇAN KAÇANA

İtalya gıda ve tarım işverenleri sendikası “Coldiretti” Pernigotti’nin satımı ile ilgili olarak “Maalesef Made in İtaly her geçen gün kan kaybederek yabancılaşıyor. Sadece bu hafta Pernigotti’yi Türklere kaptırmanın dışında yün sektörünü en değerlisi olan Loro Piana’yı da Fransızlara sattık. Şu an için 10 Milyar Euro’luk marka değeri çok yüksek firma artık yabancıların elinde. Ülkemizden kaçan kaçana ve biz hiçbir önlem alamıyoruz” açıklaması yaptı.   

Pernigotti 5 nesildir üretiliyor

İtalya’nın geleneksel ve tarihi markası olan Pernigotti, 5 nesildir Averna ailesi tarafından yönetilen Fratelli Averna’nın markalarından bir tanesi. Novi Ligure’de  150 kişiye yakın bir kadronun üretimi gerçekleştirdiği Pernigotti, tarihi bir öneme sahip ve fındıklı çikolata, nugat ve dondurmaları ile tanınıyor. Ağırlıklı olarak yerel piyasalara odaklanan Pernigotti, Almanya, Amerika, Latin Amerika ve Çin’de büyümeye devam ediyor. Yıllık yaklaşık 75 milyon Euro ciro elde eden Pernigotti’nin, satış gelirlerinin yüzde 55’ini çikolata ve şekerleme, yüzde 45’ini dondurma oluşturuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin