Ana Sayfa Tıp&Sağlık ASH/ISH HT Tedavi Kılavuzu

ASH/ISH HT Tedavi Kılavuzu

ASH/ISH Hipertansiyon Tedavi Kılavuzunun Özeti.

JNC 8 hipertansiyon tedavi kılavuzunun yayınlanmasından bir gün önce ASH/ISH (American Society of Hypertension/International Society of Hypertension) hipertansiyon tedavi kılavuzu yayınlandı. Bu kılavuz da JNC 8 gibi kısa tutuldu. Toplam 13 sayfadan oluşan bir kılavuz. ESC/ESH 2013 ve JNC 7 gibi detaylı, uzun bir kılavuz olmamakla birlikte JNC 8’e göre daha detaylı ve hipertansiyon epidemiyolojisi, tanımı, tanısı, yapılacak tetkikler gibi konularda kısa bilgiler veriliyor.

ASH/ISH kılavuzundaki temel öneriler şu şekilde;

Hipertansiyon sınıflaması JNC 7’deki gibi yapıldı. Yani prehipertansiyon, evre 1 ve evre 2 tanımına devam edildi.

Seksen yaş altı erişkin hastalarda hipertansiyon tanısı için ≥140/90 önerildi. Seksen ve üzeri yaş hastalarda tanı için ≥150/90 mm Hg önerildi. Diyabet ve KBH için de hipertansiyon sınırı olarak 140/90 önerildi. Ayrıca 18-55 yaş hastalarda tanı için 140/90 altındaki değerlerin (örneğin 130/80) alınması ve daha düşük değerlerin hedeflenmesinin yararlı olup olmayacağı konusunda yeterli bilgi olmadığı belirtildi. Buna rağmen bu hastalarda tedavi iyi tolere ediliyorsa daha düşük kan basıncının hedeflenebileceği vurgulandı.

Genel olarak kan basıncı hedefi <140/90 verildi. Bazı uzmanların albüminürisi olan KBH’lı hastalarda hedef olarak hâlâ <130/80 önermesine rağmen, genel olarak diyabet, KBH ve koroner arter hastalığı için de <140/90 hedefinin kullanılması önerildi.

Seksen ve üzeri yaş grubu için, KBH veya diyabet olmadıkça, hedef değer <150/90 verildi.

Elli yaş altı grubu hastalar için kanıt olmadığı, bu hastalarda diyastolik kan basıncının daha önemli olduğu ve dolayısıyla DKB <90’a ulaşılmasının öncelikli olması önerildi. Ayrıca genç erişkinlerde 140/90’dan daha düşük hedeflerin (<130/80 gibi) uygun olabileceği ve bu değerlerin hedeflenebileceği belirtildi.

Kan basıncı ≥140/90 olanlarda, yaşam tarzı değişikliği etkili olmadığında ilaç tedavisi başlanması önerildi. Seksen yaş üzerinde olanlarda tedavi başlama sınırı ≥150/90 olarak verildi.

İlaç seçimi önerileri;………………………….

Tamamı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin