Ana Sayfa Ekonomi ABD Vatandaşının Yeni İş Umudu Türkiye

ABD Vatandaşının Yeni İş Umudu Türkiye

Paylaş

TÜRKİYE’de çalışan yabancıların sayısı her yıl katlanarak artıyor. Bu yıl binlerce ABD vatandaşının da listede yer alması dikkati çekiyor. Türkiye’deki iş ilanları için en çok CV bırakanlar arasında yüzde 33 ile Bulgarlar öne çıkıyor. Almanya’dan başvurular yüzde 13, Azerbaycan yüzde 6… KKTC, Fransa ve ABD de yine en fazla başvurunun geldiği ülkeler arasında. Secretcv.com Genel Müdürü Okan Tütüncü, “Secretcv.com’da iş arayan yabancı adayların sayısı geçen seneye göre yüzde 23 arttı. Bunların 5’te 1’i üst düzey pozisyonlara başvuruyor. Maaşları asgari ücrete endeksli olan yabancılara, bazı meslekleri yapmak yasak” diyor…

İnternet üzerinden iş başvurusu yapanların verileri ve direkt Çalışma Bakanlığı’na yapılan başvurular karşılaştırıldığında, ülkeler açısından farklılıklar ortaya çıkıyor. Daha nitelikli işgücü gerektiren sektör ve pozisyonlarda, internetten iş başvurusu yapanların oranı yükseliyor. Örneğin, Secretcv.com’daki toplam 210 bin adayın yüzde 18,1’i mağazacılık ve perakende sektöründe iş arıyor. Onu sırasıyla yüzde 7,4 ile tekstil ve yüzde 6 ile bankacılık/finans sektörü izliyor.

ÜST DÜZEY İÇİN 42 BİN ADAY

Secretcv.com üzerinden iş arayan yabancı adaylarla ilgili rakamları paylaşan Tütüncü, “Şu andaki başvuruların 5’te 1’i yöneticilik pozisyonlarına yönelik. Yani toplam 42 bin yabancı aday, şu anda Türkiye’de yönetici olarak çalışmak istiyor. Bu 42 bin kişi toplam 169 bin açık pozisyona başvurmuş. Bir adayın birden fazla pozisyona başvurabildiğini de akıldan   çıkartmamak gerekiyor” diyor.

KADINLAR DAHA FAZLA

2010’da Türkiye’de çalışma izni için başvuran yabancıların sayısı 5 bin 339 iken, bu sayı 2013’te 48 bin 279 oldu. 2010’daki 5 bin 339 başvurudan 2 bin 839 tanesi onaylanırken, 2013’te bu rakam 30 bin 241’e yükseldi. Yani 4 yılda çalışma izni alanların sayısı 10 kattan fazla arttı. Başvurusu sonrası çalışma izni alanların sayısında da benzer oranda bir yükselme görünüyor. Bu artışta kadınlara verilen çalışma izni sayısının bir yıl içinde
3 bin 883’ten 12 bin 630’a çıkması belirleyici oldu. Böylece yabancılara verilen çalışma izninde seneler içinde yüzde 50’ye yakın oranlarda pay alan kadın-erkek dağılımı, ilk kez yüzde 60’a yüzde 40 olarak kadınlar lehine döndü. Yabancı çalışanların cinsiyetlerine ve geldikleri ülkelere göre dağılımına bakıldığında, kadınların genellikle komşu ülkelerden geldiği, erkekler arasında ise Batı ülkelerinden gelenlerin üst sıralara yerleştiği görülüyor.

BAZI MESLEKLER YASAK

Yabancılar çeşitli kanunlar gereği Türkiye’de bazı meslekleri ve görevleri icra edemiyorlar. Bunların arasında diş doktorluğu, eczacılık, veterinerlik, özel hastanelerde sorumlu müdürlük, avukatlık, noterlik, balıkçılık ve kaptanlık ile    gümrük müşavirliği yer alıyor.

Gizem COŞKUNARDA

Akşam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin