Ana Sayfa Tıp&Sağlık 310 İlaç ‘ucuz’ diye Türkiye’ye Gelmiyor !

310 İlaç ‘ucuz’ diye Türkiye’ye Gelmiyor !

Paylaş

Eczacılara göre ilaç sıkıntısının ardında fiyat politikası var: Yabancı firmalar fiyatı 50 liranın altında olduğu için 310 ilacı Türkiye’ye getirmek istemiyor.

Bazı ilaçların temininde yaşanan sıkıntıların satış fiyatlarındaki ucuzluktan kaynaklandığı ortaya çıktı. İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Semih Güngör, ağustos ayından bu yana eczanelerde bulunmasında güçlük yaşanan 310 ilaçla ilgili şu bilgileri verdi: “Yabancı ilaç üreticileri Türkiye’deki ilaç fiyatları ucuz olduğundan 50 liranın altındaki ilaçları getirmek istemiyorlar. İlaç firmaları kar marjı yok denecek kadar az olduğu gerekçesiyle bu ilaçları Türkiye’ye göndermek istemiyor. Yokluk yaşanan ilaçların neredeyse tamamına yakını 50 liranın altında. 310 ilacın yarısı ise 10 liranın altında satılan ilaçlar. Düşük fiyatlara bağlı olarak üretici ve ithalatçı firmalar talep edilen miktardaki ilacı Türkiye’ye göndermek istemiyorlar. Örneğin bir ilaçtan 10 bin kutu gerekiyorsa, sadece 2 bin kutu gönderiliyor. Bazı ilaçların 2 saatte tükendiğini biliniyor.”

Piyasada toplam 8 bin farklı ilaç bulunduğunu dikkat çeken Güngör, “Etken maddesi aynı olan muadilleri varsa sorun çözülüyor. Patentli muadil ilaç bulunmadığında sorun büyüyor” dedi.

Yüzde 12 zam talebi

AB ülkeleriyle Türkiye arasında fiyat uçurum yaşandığını belirten Güngör, şunları aktardı: “Örneğin bir tansiyon ilacı Türkiye’de 9 liraya satılırken, Yunanistan’da 22 Avro’ya, Kuzey Avrupa ülkelerinde ise 40 Avro fiyata satılıyor. Vatandaşın yüzde 85’i ilacını SGK üzerinden alıyor. İlaç bulmakta sıkıntı yaşayanlar cepten ödeyip ilaç temin etmeye başladı. Ucuza ilaç alalım derken kimi zaman vatandaş cebinden fazladan para ödemek durumunda kaldı. Firmalardan aldığımız duyumlara göre yüzde 12’lik fiyat artışı ilaç sıkıntısını giderip, krizi sona erdirecek. Piyasada özellikle penisilin ve depo penisilin türevlerini bulmak zor.”

61’i kanser ilacı

Piyasada bulunmayan ilaçların 61’i kanser tedavisinde kullanılıyor. Depo penisilin ile doku kanamaları ve travmalarda kanı durdurmak için kullanılan Transamine ilacı bulunamayanlar arasında başı çekiyor. Pnömokok gibi zatürre aşıları, Kataflam ve Dostinexs bulmakta güçlük çekilen ilaçlar arasında. Kas-iskelet sistemi ilaçlarından 18, sindirim sistemi ve metabolizma ilaçlarından 32, sinir sistemi ilaçlarından ise 36 farklı ürün piyasada yok.

Vatan

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin