Ana Sayfa Tıp&Sağlık 10 ilde Sahte İlaç Operasyonu

10 ilde Sahte İlaç Operasyonu

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şubesi ekipleri piyasaya sahte ilaç süren bir şebekeye yönelik büyük bir operasyon başlattı. Yaklaşık 1 yıllık teknik takip ve istihbarat çalışmasının ardından İstanbul’un 25 ilçesi ile Ankara, Diyarbakır, Batman, Şanlıurfa, Kocaeli, Adana, Ankara, Antalya ve Iğdır’da belirlenen 130 adrese baskınlar düzenlendi. Operasyonlarda, aralarında suç örgütünün yöneticilerinin de yer aldığı 56 kişi yakalandı.

Şebekenin piyasada az bulunan veya çok pahalı olan kalp ilaçları ile çok kullanılan ağrı kesiciler ve Türkiye’de bulunması zor olan ve kanser tedavisinde kullanılan ilaçların sahtelerini yapıp Türkiye genelinde sattığı belirlendi.

Suç örgütü elemanlarının, sahte ilaçları Bağcılar’daki imalathanede ürettikleri, Fatih’teki depodan tüm Türkiye’ye dağıtımını yaptıkları tespit edildi. Bağcılar’daki imalathane ile Fatih’teki dağıtım deposunda yapılan aramada, çok miktarda sahte ve son kullanma tarihi geçmiş  ilaç ele geçirildi.

Operasyon yapılan adreslerde poşetler içerisine istiflenmiş çok sayıda sahte kanser ilacı dikkati çekti.  Aramalarda 1 adet de silah ele geçirildi. Gözaltına alınanların bir bölümü Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne getirilerek sağlık kontrolünden geçirildi. Polis ekiplerinin operasyon düzenlenen adreslerdeki aramaları devam ediyor.

Hürriyet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin