Ana Sayfa İlaç Sancak 120 milyon Dolara İlaç Üretiyor

Sancak 120 milyon Dolara İlaç Üretiyor

Paylaş

Türkiye’nin ilaç dağıtımında pazar liderlerinden olan Siirtli Sancak ailesi şimdi de üretim işine girdi. Ailenin 2005’te Hedef Ecza Deposu’ndan ayrılan kolu Saya Grup Çerkezköy’e Avrupa’nın en büyük ilk 10 ilaç fabrikasından birini kurdu. 120 milyon dolarlık yatırımla kurulan Pharmactive, bölgenin ilaç üretim üssü olarak tasarlanmış. Saha Grup Yönetim Kurulu Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Sancak, fabrikanın beşinci yılında 300 milyon dolarlık ciro hedeflediklerini vurguladı. İlaç dağıtım sektöründe faaliyet gösteren Saya Grup, Çerkezköy’de 120 milyon dolarlık yatırımla ilaç üretimine başladı. Saya, Pharmactive ile 5 yıl içinde 300 milyon dolar ciro ile Türkiye’nin ilk 5 jenerik ilaç firmasından biri olmayı hedefliyor.

330 milyon kutu üretim kapasitesine sahip olan tesiste üretilecek ilaçların, ABD ve Avrupa Ülkeleri dahil olmak üzere gelişmiş ve gelişmekte olan pazarlara satılması planlanıyor. Pharmactive tüm etapları tamamlandığında 2 bin kişinin üzerinde istihdam sağlayacak.

Tüm etaplar tamamlandığında, toplam yatırım maliyeti 200 milyon dolar olacak üretim tesisinin resmi açılışı Ekim ayı içerisinde gerçekleşecek.

Tesisin üretim kapasitesi olarak Avrupa’nın ilk 10 tesisi arasında yer aldığını söyleyen Saya Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Sancak, “normal şartlarda 4-5 yıl gibi bir sürede tamamlanması gereken tesisi 2 sene gibi çok kısa bir sürede tamamladık” dedi. Sancak, toplamda 80 bin m2 kapalı alana sahip olacak üretim tesisinin 2’nci etabının tamamlanmasıyla 500 milyon kutu ilaç üretim kapasitesini sahip olacaklarını da sözlerine ekledi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin