Ana Sayfa Tıp&Sağlık Sağlık Bakanlığı’na 2 milyon liralık Dava

Sağlık Bakanlığı’na 2 milyon liralık Dava

Paylaş

İstanbul’da görev yaptığı hastanenin 6. katından atlayarak intihar eden Dr. Melike Erdem’in ailesi Sağlık Bakanlığı’na 2 milyon liralık tazminat davası açtı. Dilekçede asılsız bir şikâyet sonucu savunması alınan Erdem’in onurunun zedelendiği vurgulandı.

Acil tıp asistanı olarak görev yaptığı İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin 6. katından 30 Kasım 2012 tarihinde atlayarak intihar eden Dr. Melike Erdem’in ailesi, Sağlık Bakanlığı’na dava açtı. Erdem’in annesi Sebahat Erdem ile ablaları Fulden Erdem Çakmak ile Neslihan Erdem, 1 milyon 550 bin lira maddi, 450 bin lira manevi olmak üzere toplam 2 milyon lira tazminat talep etti.

‘PSİKOLOJİSİ BOZULDU’

İstanbul İdare Mahkemesi Başkanlığı’na yapılan başvuruda, Dr. Erdem’in Ümraniye Devlet Hastanesi’nde görevli iken, 23 Aralık 2011’de nöbet yerinde olmasına rağmen ‘görev yerinde olmadığı’ gerekçesiyle tutanak tutulup kendisine uyarı cezası verildiği, son olarak Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi’ne (SABİM) yapılan asılsız bir şikâyet sonucu hiçbir araştırma yapılmadan savunmasının alındığı ve tüm bunların doktorun onurunun zedelenmesine ve psikolojisinin bozulmasına yol açtığı iddia edildi.

‘ACIYI GİDEREMEZ’

Dr. Erdem’in savunmasını hazırladıktan sonra idarenin haksız işlemleri sonucu intihar ettiği öne sürülen dava dilekçesinde, 30 yaşındaki genç kadının çalışarak ailesine destek olduğu ve ölümüyle ailenin bu destekten yoksun kaldığı da belirtildi. Ayrıca mahkemece takdir edilecek tazminatın, anne Sebahat Erdem’in evladını, ablalarının ise kardeşlerini kaybetmiş olmalarının vermiş olduğu acıyı gideremeyeceğine, sadece acılarını bir nebze hafifletebileceğine işaret edildi. Abla Fulden Erdem, “Hukuk savaşını sürdürmeye kararlıyız” diye konuştu.

‘ASILSIZ İHBAR ÖLDÜRDÜ’

İstanbul Tabipler Odası, intihar eden Dr. Melike Erdem için Samatya Hastanesi önünde toplanarak, 184 SABİM hattına yapılan asılsız ihbarın Erdem’i ölüme götürdüğünü savunmuştu.

Özlem Yılmaz
HT gazete

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin