Ana Sayfa Tıp&Sağlık Özel Sağlık Meslek Liselerinde Karmaşa

Özel Sağlık Meslek Liselerinde Karmaşa

Paylaş

Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında yapılan protokolle bu yıl açılmaya başlanan özel sağlık meslek liseleri, 2 bakanlığın farklı yönetmeliği nedeniyle eğitime başlayamama tehlikesiyle karşı karşıya.

Acil, hemşire ve anestezi alanında hastanelerle işbirliği halinde sağlıkçı yetiştirmek amacıyla açılan özel sağlık meslek liselerine kayıt yapan öğrenci sayısı 50 bini aştı. Yeni eğitim öğretim yılının başlamasına 2 hafta kala Milli Eğitim Bakanlığı, 2 Ağustos 2013’te yayınladığı yönetmelikte özel sağlık meslek liselerinin hangi koşullarda açılacağını ilan etti.

Buna göre liselere hastanelerle 10 yıl süreli uygulamalı eğitim sözleşmesi şartı getirildi. Yönetmeliğe göre hastanede kaç hemşire varsa yarısı kadar öğrenci alınabilecekti.

Sağlık Bakanlığı ise 14 Ağustos 2013’te yayınladığı yönetmelikte her 2 hemşireye 1 asistan yerine, her 3 hemşireye 1 öğrenci şartı getirdi. Özel Sağlık Meslek Liseleri Derneği Başkanı Ulaş Velioğlu, ‘Farklı yönetmelik nedeniyle okulların açılamama riski doğdu. Çözüm bulmaya çalışıyoruz’ dedi.

Sultan UÇAR

Habertürk

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin