Ana Sayfa Tıp&Sağlık Özel Diyaliz Merkezleri İflasın Eşiğine Dayandı

Özel Diyaliz Merkezleri İflasın Eşiğine Dayandı

Paylaş

Diyaliz merkezleri, SGK’nın fiyat politikası yüzünden zor günler yaşıyor. Ücretsiz servis hizmeti 31 Ekim’de sona erecek.

Böbrek rahatsızlıkları yüzünden diyalize girmesi gereken 80 bin hastanın tedavi gördüğü özel diyaliz merkezleri Sosyal Güvenlik Kurulu’nun (SGK) 7 yıldır fiyat artışı yapmaması nedeniyle maddi kriz yaşıyor. Diyaliz merkezleri, hastaların geliş ve gidişini kolaylaştıran ücretsiz servis hizmetini 31 Ekim’de kaldıracaklarını açıkladı.

Yaşanan maddi kriz sebebiyle son 3 yılda 54 diyaliz merkezinin kapatıldığını belirten Bağımsız Diyaliz Merkezleri (DİYAMER) Derneği Başkanı Basri Yılmaz, şu bilgileri verdi: “2005 yılında SGK’nın diyaliz hastaları için ödediği seans ücreti 138 TL iken, bugün bu rakam 145 TL. 8 yılda yalnızca yüzde 5 artış oldu. 2004 yılının öncesinde özel diyaliz merkezlerinin verdiği hizmet kalitesi ABD standartlarıyla yarışır durumdaydı, ancak SGK’nın zam oranında bir artış yapmamsı nedeniyle gün geçtikçe durumumuz kötüleşmeye başladı.”

Hastalar endişeli

Diyaliz makinesine bağlı yaşamak zorunda olan 80 bin diyaliz hastasının yüzde 78’i tedavilerini özel merkezlerde sürdürüyor. Böbrek Hasta Haklarını Koruma ve Sosyal Yardımlaşma Derneği (BÖHAK) Başkanı Vahap Acar’ı endişelendiriyor: “Böbrek hastalarının yüzde 40’ı aynı zamanda diyabet hastasıdır. Çoğu da yaşlı ve yürüyemez durumda. Gece 11’de diyalizden çıkan hastalar var. Ücretsiz servis hizmetinin bitmesi hastayı mağdur edecek.”

Çin malı ucuz malzeme kullanıyorlar

BÖHAK Başkanı Vahap Acar, diyaliz merkezlerinin iflastan kurtulmak için Çin malı malzeme kullanmaya başladıklarını söyledi. Acar, “Kriz çözülmezse 2 bin-2 bin 500 TL civarında maaşla çalışan tecrübeli hemşirelerin işlerine son verilerek, yerine bin TL maaşla çalıştırılan daha tecrübesiz hemşireler alınacak. Bu da bizi kaygılandırıyor” dedi.

Selim ÇAĞAN 

VATAN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin