Ana Sayfa Tıp&Sağlık MERS CoV Alarmı

MERS CoV Alarmı

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü İrfan Şencan tarafından yayınlanan genelgede, Hastane Enfeksiyonları Bilimsel Danışma Kurulu’nun aldığı kararlar tüm sağlık kurum ve kuruluşlarına duyuruldu.

Genelgede, sağlık çalışanlarının hastane ortamında bulaşıcı hastalıklardan korunmasını sağlamak, bulaşıcı hastalıklara maruziyet durumunda alınması gereken önlemleri tanımlamak ve çalışanlardan hastalara enfeksiyon bulaşını önlemek için uyulması gereken kuralları belirlemek amacıyla ‘Sağlık Personelinin Bulaşıcı Hastalıklara Yönelik Tarama Protokolu’ oluşturulduğu, sağlık kurum ve kuruluşlarında uygulamaların buna göre düzenlenmesi gerektiği bildirildi.

Ülkede bugüne kadar herhangi bir vaka görülmemiş olmakla birlikte bilimsel danışma kurulunun yeni koronavirüse yönelik gelişmeleri de değerlendirdiği, ilerleyen dönemde koronavirüs vakası ortaya çıkması ihtimaline karşı tüm sağlık kurum ve kuruluşlarının ‘Pandemik İnfluenza Eylem Planları’nı güncellemesi istendi. Ayrıca eylem planında yer alan kişisel koruyucu ekipman ve malzeme stok kontrollerinin yapılması, eksikliklerin tamamlanması, öncelikle acil servis, yoğun bakım üniteleri, göğüs hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları, pediatri ve dahiliye bölümlerinde görevli sağlık personelinin konuyla ilgili bilgilendirilmesi gerektiği kaydedildi.

Editör not: Hac dönüşü için sağlık kurumlarının yapılmış bir eylem planı yok. İlk olarak 2012 yılında Mısır da teşhis edilmiş ve Suudi Arabistan  90 vaka (44 ü ölümlü) ile başı çekmekte ve DSÖ’ne göre güncel vaka sayısı 114 vaka ve 54 ise ölümlü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin