Ana Sayfa Tıp&Sağlık Hekimler Şiddete Karşı Daha Duyarlı ve Birlik Olmalı

Hekimler Şiddete Karşı Daha Duyarlı ve Birlik Olmalı

Paylaş

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin boyutları ürkütücü boyutlara ulaştı. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, ‘Beyaz Kod’ uygulamasına rağmen 1 yılda 44 bin’den fazla sözlü, 2 binden fazla ise fiziksel şiddet olayı yaşandığını 71 kişinin mahkûm olduğunu açıkladı. Milletvekillerinden gelen soru önergelerine yanıt veren Müezzinoğlu, önceki yıllara ait kayıt bulunmadığını ancak 14 Mayıs 2012 ile 12 Mayıs 2013 arasında sağlık çalışanlarına yönelik 4 bin 339 sözlü şiddet vakası bulunduğunu söyledi. Bu vakalardan 3 bin 106’sı doktorlar tarafından hukuk birimlerine taşındı ve 2 bin 513’ü adli mercilere intikal ettirildi. Bu davalardan 71’inde sağlık çalışanlarına sözlü şiddet yapanlar mahkûm olurken, 13’ü beraat etti. Diğer davalar devam ediyor. Alınan cezalar ise adli para cezası, kısa süreli hapis cezası şeklinde olurken, bazı mahkûmiyetlerde hapis cezaları da ertelendi. Sağlık çalışanlarını güvene almak için, 14 Mayıs 2012’de başlatılan ‘Beyaz Kod’ ve ‘Alo 153’ün yanı sıra ‘Çalışan Güvenliği Birimleri’nin de oluşturulduğunu ifade eden Bakan Müezzinoğlu, ‘İçişleri Bakanlığı ile işbirliği yapılmış, yönetmelik yayınlanmıştır. İletişim, öfke kontrolü, zor insanla başa çıkma konularında eğitimler verilmiştir’ dedi.

EN SABIKALI İSTANBUL!
Ancak sağlık çalışanlarını, bu eğitimler de kurtaramadı. 14 Mayıs 2012’den, 6 Mart 2013’e kadar 2 bin 194 hasta fiziksel şiddet gördü. En çok şiddet olayı, 508 vaka ile İstanbul’da yaşanırken, İzmir’de 168, Ankara’da 142 saldırı yapıldı. Bursa, Kocaeli, Antalya, Mersin, Gaziantep ve Adana’da 1 yılda 50’nin üstünde sağlık çalışanı dayak yedi ya da darp edildi.

Sabah

Editör not: Hekimler Şiddete Karşı Daha Duyarlı ve Birlik Olmalı. Sözlü ve fiziksel şiddetin çok çok daha fazlası maalesef ne idareye ne de adli mercilere bildirilmiyor. Şu an görünen o ki sağlık çalışanlarına şiddeti durdurmak değil en azından bir yerde tutmak hatta mümkünse azaltmak için her şiddetin bildiirmi yasal takibi yapılmalı. Bu palyatif çözümün dışında asıl çözümü üretecekler ise icra-hükümet ve meslek odalarıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin