Ana Sayfa İlaç Ceza Artacak, Reklam Duracak mı?

Ceza Artacak, Reklam Duracak mı?

Devlet, mucize ilaç tanıtımıyla vatandaşı kandıran hatta ölümüne yol açan bitkisel ürün satıcılarına karşı topyekün mücadele başlattı. Devletin üst düzey kurumları bir araya gelerek bitkisel umut tacirlerine 200 bin TL para cezası ve hapis cezası verilmesini önerdi.

RTÜK’TEN 2 YILDA 2 BİN CEZA
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ev sahipliğinde, Sağlık Bakanlığı İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, İçişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı ve Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı, Ekonomi Bakanlığı Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü üst düzey yöneticileri önceki gün bir araya geldi. Toplantıda, piyasada satılan bitkisel ilaçlar masaya yatırıldı. RTÜK Başkan Vekili Prof. Dr. Hasan Tahsin Fendoğlu’nun, kurumun son 2.5 yıl içerisinde radyo ve televizyonlar hakkında, gıda takviyelerini ilaç gibi tanıttıkları, gizli reklam yaptıkları veya tüketiciyi yanılttıkları gerekçesiyle 2 bine yakın müeyyide kararı verdiğini, bunların yüzde 77’sinin gıda takviyelerinin yanıltıcı ve gizli reklamlarına ilişkin olduğunu açıkladı.

100 MİLYON $’LIK TİCARET
Fendoğlu, ‘RTÜK, televizyon ekranlarını yabani ot, pıtrak gibi saran, halkı yanıltıcı bitkisel ürün reklamlarına karşı adeta yoğun bir zirai mücadele yürütmektedir’ dedi. Fendoğlu, toplantıda yapılacak görüşmeler ve sağlanacak mutabakat çerçevesinde; sürekli işbirliği ve ortak çalışma grubu kurulabileceğini ve mevzuat değişikliğinin gündeme gelebileceğini bildirdi. Toplantıda sunum yapan Üst Kurul Üyesi Nurullah Öztürk ise kurum yetkililerine gıda takviyesi satışı yapan bir şirket yöneticisinin bu işten yılda 100 milyon dolar kazandığını anlattığı, bir video paylaşım sitesindeki görüntülerini izletti.

Sabah

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin