Ana Sayfa İlaç BM’nin Resmi İlaç Tedarikçisi

BM’nin Resmi İlaç Tedarikçisi

Paylaş

Mustafa Nevzat İlaç Sanayi, 2010 yılında imzaladığı Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi rehberliğinde kaydettiği gelişmelerle küresel ölçekteki etkinliğini hızla arttırıyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni 26 Mayıs 2010 tarihinde imzalayan Mustafa Nevzat İlaç Sanayi, bu çerçevede hazırladığı Üçüncü İlerleme Bildirimi’ni yayımlayarak İnsan Hakları, Çalışan Hakları, Çevre ve Yolsuzluğun Önlenmesi konularındaki performansını ortaya koyarak kurumsal sorumluluğunu yerine getirdi.
İstanbul’da kendine hayran bıraktıran manzaraDinleme krizinin perde arkası çözüldü !projepedia 13 eylülAtatürk evinde skandalBugün seçim olsa hangi parti ne alır ?EmlaknetBDP’de Öcalan şaşkınlığıBaşbakan’dan ciddi Suriye uyarısı !ODTÜ’de sular durulmuyor !Emeklilik bekleyenlere kötü haberGazi Mahallesi’nde tehlikeli gerginlikiscanavariMelih Gökçek’e bomba soru, bomba cevap !Tunceli’de kadın garson ve baraj protestosuSarıgül için tek yol üye olması
123456789101112131415

01 Ocak -31 Aralık 2012 Dönemi’ni kapsayan rapor; Türk ilaç endüstrisinin gelişiminde öncü rol oynayan şirketin; sosyal, ekonomik ve çevresel konulardaki faaliyetlerini bir bütün olarak ele alıyor. Raporun birinci bölümünde kurumsal analiz verilerine, ikinci bölümünde ise şirketin sözleşmenin dört ana ilkesi olan insan ve çalışan hakları, çevre yönetimi ve yolsuzlukla mücadele konularındaki uygulamaları ile kaydettiği gelişmelere yer veriliyor.

BM’NİN RESMİ İLAÇ TEDARİKÇİSİ

2012 yılında ürettiği 110 milyon kutu ilacın yüzde 16’sını Afganistan, Cezayir, Irak, Lübnan, Sudan, Suriye, Türkmenistan, Vietnam ve Yemen gibi gelişmekte olan ülkelerin de bulunduğu 30 ülkedeki hastalara ulaştıran Mustafa Nevzat İlaç, ürünlerinin ihtiyaç duyan daha fazla insana ulaşabilmesi amacıyla 2010 yılında başlatmış olduğu Birleşmiş Milletler Küresel Pazaryeri (UNGM) listesinde yer alma girişimi sonucunda, BM kurumlarının resmi ilaç tedarikçisi olma yetkinliğini kazandı.

Mustafa Nevzat İlaç, çevreye duyarlı, sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamının gerekliliğinin bilinciyle, tüm faaliyetlerini çevrenin korunmasına odaklanarak sürdürüyor. Bu kapsamda hayata geçirilen projelerle de önemli kazanımlar sağlıyor. 2011 yılı sonunda elektrik enerjisi alanında tamamen yenilenebilir enerji kullanımına yönelen şirket, her iki üretim tesisinde de tamamen yenilenebilir enerji kullanımına giderek, geri kazanılmış enerji tüketimini destekliyor.

Bu yıl Ocak ayında, 13’üncüsü düzenlenen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Çevre Ödülleri Töreni’nde, insan ve çevre sağlığına duyarlı, antikanserojen ilaç üretimi konularını kapsayan “çevreci Mustafa Nevzat metodu ile ilaç üretim projeleri” ile “İSO Büyük Ölçekli Kuruluş, Çevre Dostu Uygulama” kategorisinde birincilik ödülüne layık görülen Mustafa Nevzat İlaç Sanayi’nin 2007 yılından bu yana bu alana yaptığı yatırım miktarı 5 milyon doları aştı.

Şirketin 2012 yılı hedefleri arasında yer alan, tüplü azot kullanımı kaldırılarak tesiste azot tankı kurulması yatırımı ile hem azot tüketimi hem de ağır yük taşıma işlemi azaltıldı; bu yatırım ile 2011 yılında yıllık 250 ton olan azot tüketimi 2012 yılında 156 tona düştü ve yüzde 37 oranında tasarruf sağlandı.Mustafa Nevzat İlaç tesisinde yakıt olarak daha önceden kullanılmakta olan LPG ve mazot yerine temiz enerji olarak bilinen doğalgaz kullanımına geçildi ve sera gazı emisyonu oluşmaması sağlandı.

Mamul ürün ve ham madde üretim tesislerinde 2010 yılında üretilen toplam tehlikeli atıkların yüzde 20‘lik kısmı geri kazanım olarak sisteme kazandırılırken, 2011 yılında bu oran artarak yüzde 37, 2012 yılında ise yüzde 38 oldu.

Mustafa Nevzat İlaç Sanayi, ürünlerinin tanıtım ve pazarlamasını Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yayımlanan “İlaç Tanıtımı İçin Etik Kriterler” ve Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan “Beşeri Tıbbi Ürünlerin Tanıtım Faaliyetleri Yönetmeliği”ne bağlı kalarak yürütüyor. Şirketin faaliyetlerinde rehber edindiği bir diğer kaynak ise Türkiye İlaç Sanayi Derneği (TİSD) Tanıtım İlkeleri Kılavuzu.

Mustafa Nevzat İlaç Sanayi Genel Müdürü M. Levent Selamoğlu, “BM Küresel İlkeler Sözleşmesi çerçevesinde ilk raporumuzu 24 Mayıs 2011’de yayımlamıştık. İlk raporlama, bu ilkelerle ilgili kendimize bir ayna tutma ve değerlendirme yapma fırsatı sağladı. Üçüncü İlerleme Bildirimi Raporumuz ile bu ilkeleri faaliyet alanlarımıza taşıdığımız ve içselleştirdiğimiz sürece, sadece kendi geleceğimize değil, sektörümüz, ülkemiz ve dünya geleceğine de yatırım yaptığımıza olan inancımızı paylaşıyoruz.” dedi. Şirketin 9 Eylül 2013 tarihinde yayımladığı Üçüncü İlerleme Bildirimi Raporu’na www.mn.com.tr adresinden ulaşılabilir.

haber3

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin