Ana Sayfa Tıp&Sağlık 17 ilde Organ Nakli Operasyonu !

17 ilde Organ Nakli Operasyonu !

Ankara’da “organ nakli” operasyonda aralarında profesör ve doktorların da bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Sahte belgeler düzenleyerek organ nakli yaptıkları iddia edilen doktorlar, poliste sorgulanıyor. Şüphelilerin, donör ile hastayı akraba gibi göstererek, nakil işlemleri yaptığı öne sürülüyor.
 
17 İLDE EŞZAMANLI OPERASYON DÜZENLENDİ

Polis Ankara, Antalya, Adana, Eskişehir, İstanbul ve İzmir’in de aralarında bulunduğu 17 ilde, 80 farklı noktaya eşzamanlı operasyon düzenledi. Aralarında 2 profesör, eczacı, laborant ve teknisyenlerin de bulunduğu 16 kişi gözaltına alındı.
 
Organ naklinde akraba dışında canlı vericiden organ kabul etmek yasal olmadığı için kişileri akraba gibi göstererek organların satıldığı belirlendi. Polisin bir yıldır izlemede olduğu ve organ alan kişilerin arasında tanınmış iş adamları ve zenginlerin de olduğu ortaya çıktı. Organ çetesinin ayrıca yurt dışı bağlantıları da ortaya çıkarıldı.

Hürriyet

16 kişiden 8’i tutuklandı, 8’i adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Çetenin, organ nakli başına 30 bin lira aldığı, zengin işadamlarına ise daha pahalıya nakil işlemi yaptırıldığı öğrenildi.

Zanlılar; suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, yönetmek üye olmak, örgüt faaliyeti kapsamında organ ve insan ticareti yapmak, resmi belgede sahtecilik, tehdit, kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak, görevi kötüye kullanmak, gizliliği ihlal ile suçlanıyor

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin