Ana Sayfa Tıp&Sağlık Vatandaş Sağlık Hizmetlerinden Memnun

Vatandaş Sağlık Hizmetlerinden Memnun

AK Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar, 2003 yılında vatandaşın sağlık hizmetlerinden memnuniyeti yüzde 39 iken, bu rakamın yüzde 76’ya yükseldiğini söyledi.

Adana’nın Kozan ilçesinde düzenlenen iftar yemeğinde Kozan Devlet Hastanesi çalışanları ile bir araya gelen Ünüvar, son zamanlarda sağlık çalışanlarına yapılan fiziki ve sözlü saldırıların kendilerini üzdüğünü dile getirdi. Ünüvar, “Fiziki ve sözlü saldırılara biz şiddet diyoruz. Bu da bizim canımızı sıkıyor ve üzüyor. Meclis çatısı altında; sağlık çalışanlarına yönelik şiddet konusunu araştıran bir komisyon kuruldu. Bu komisyonun başkanı da benim. 17 milletvekilimiz ile beraber bu konuda çalışıyoruz. Amacımız; fedakarca görev yapan siz sağlık çalışanlarına yapılan şiddet hadisesini ortadan kaldırmak ve sağlık bakanımıza destek olmak” dedi.

Adana’nın Kozan ve Ceyhan ilçelerine gelerek, bölgede görev yapan sağlık çalışanları ile de görüşmelerde bulunacaklarını kaydeden Ünüvar, bu noktada çalışanlardan gelecek olan teklifleri önemsediklerini anlattı. Sağlık çalışanının memnuniyetinin, vatandaşın memnuniyeti olduğunu vurgulayan Ünüvar, “Vatandaşımızın memnuniyeti için de sağlık çalışanlarını memnun etmeliyiz. 2003 yılının başında sağlık hizmetinden vatandaşımızın memnuniyet oranı yüzde 39’du. Şimdi ise yüzde 76’ya yükseldi. Bunun içinde sağlık çalışanlarımıza teşekkür ediyoruz. Buna paralel vatandaşlarımızın sağlık hizmetindeki memnuniyetinde ciddi artışlar oldu” dedi.

Ülkelerin artık sağlık göstergeleri ile de değerlendirildiğine işaret eden Ünüvar, “Bunlardan biri de bebek ölüm oranları ile anne ölüm oranlarıdır. Dünya Sağlık Örgütü, 2011 yılında hedefine ulaşmıştır. Bebek ölümleri 2002 yılında binde 42 iken daha sonra binde 28’lere düşmüştür. Şu an bu oran binde 9 oranında. Avrupa ortalaması binde 5 civarında. İnşallah ülkemizde Avrupa Birliği’n (AB)i yakalayacak” ifadesini kullandı. Adana’nın Kozan ilçesindeki oranların binde 5 ile AB ortalamasını yakaladığına dikkat çeken Ünüvar, anne ölümlerine bakıldığında 100 binde 64’ten, 100 binde 15’lere doğru bir gerilemenin söz konusu olduğunu belirtti.

Necdet Ünüvar, konuşmasını da şöyle sürdürdü; “Bu da gelişmiş ülkeler sınırında. Buna paralel olarak da vatandaşlarımızın sağlık hizmetindeki memnuniyetinde ciddi artışlar oldu. Unutmayın ki, ülkemizi yönetenler sizleri seviyor ve önemsiyorlar. Hedefimiz; ülkemizi dünyanın en büyük 10 ülkesi arasına katmak. Ekonomide, sanayide, ticarette, tarımda, sağlıkta hemen her alanda gelişiyoruz. Bu ülkeyi birlikte ileriye götüreceğiz.” Sağlık çalışanları arasında hekim-hemşire ayrımı yapmadıklarını vurgulayan Ünüvar, sağlık çalışanlarının fedakarca çalıştığını herkesin uyuduğu saatte onların görevlerinin başında olduğunu söyledi.

Kozan Devlet Hastanesi Başhekimi Sefa Yapıcı da, AK Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar’ın hastanelerin eksikleri ile yakından ilgilendiğini, birçok tıbbi cihaz alımlarında büyük desteklerini gördüklerini ifade etti. Ünüvar’a konuşmasının ardından çiçek takdim eden Kozan Delet Hastanesi Başhemşiresi Ayşegül Arık, Ünüvar’ın her zaman hastane ve sağlık çalışanlarının sıkıntılarıyla ilgilendiğini ve sağlık çalışanlarını yalnız bırakmadığını dile getirdi. Arık, ”Milletvekilimizin bir hekim olarak Kozan’a ve sağlık çalışanlarına önemli destekleri oldu. Kendisine ve tüm vekillerimize ilçemizin sorunları için gösterdikleri gayret sebebiyle teşekkür ederim” dedi. Hastane Müdürü Çağlar Çobanda Necdet Ünüvar’ın her zaman kendilerine destek olduğunu, Hastanenin kalitesinin artmasında destek verdiği için teşekkür etti.

kaynak: medya73.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin