Ana Sayfa Tıp&Sağlık Uzlaşı Resmi Gazetede Yayınlandı

Uzlaşı Resmi Gazetede Yayınlandı

Sağlık Bakanlığı, sağlık mesleklerinin uygulanmasında mağdur olan vatandaşların mahkemeye gitmeden zararlarının uzlaşma yoluyla çözülmesi konusundaki hukuki alt yapısını tamamladı.

Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı Sağlık Mesleklerinin Uygulanmasından Dolayı Uğranılan Zararların Uzlaşma Yoluyla Halledilmesine İlişkin Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Söz konusu yönetmelik, sağlık mesleklerinin uygulanmasıyla ilgili taraflardan herhangi birisinin dava açma süresi içerisinde Sağlık Bakanlığı’na yapacakları maddi ve manevi tazminat başvurularının, uzlaşma yoluyla halledilmesini kapsıyor. Buna göre, taraflardan herhangi birisi dava açma süresi içerisinde Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne maddi ve manevi tazminat talebiyle uzlaşma için elektronik ortamda veya yazılı olarak başvuruda bulunabilecek. Dava açılmasından sonra uzlaştırma başvurusu halinde, mahkemenin taraflara uzlaşma davetinin taraflarca kabul edilmesi veya tarafların uzlaştırıcıya başvurma konusunda anlaşmaya vardıklarını mahkemeye beyan ettikleri tarihten itibaren uzlaştırma süresi işlemeye başlayacak.

Uzlaştırma sürecinin taraflarını; sağlık mesleklerinin uygulanmasından dolayı zarara uğradığını iddia eden kişi ve bunların birden fazla olması halinde aralarından seçecekleri bir temsilci, zarar verdiği iddia olunan ilgili meslek mensubu veya bunların birden fazla olması halinde aralarından seçecekleri bir temsilci ve varsa ilgili meslek mensuplarının mesleki mali sorumluluk sigortasını yapan sigorta şirketinin temsilcisi ya da bunların birden fazla olması halinde aralarından seçecekleri bir temsilci oluşturacak. Her üç tarafın da uzlaşma yolunu kabul etmesi halinde, uzlaşma süreci başlayacak.

Sağlık mesleklerinin uygulanmasından dolayı zarara uğradığını iddia eden kişilerle zarar verdiği iddia olunan sağlık çalışanları ve varsa mesleki mali sorumluluk sigortasını yapan sigorta şirketinin temsilcisinin bir araya gelerek bir uzlaştırıcının da katılımıyla, maddi ve manevi tazminat talebi konusundaki talebi görüşerek, karara bağlayacak. Uzlaşma görüşmeleri esnasında adli yargı komisyonlarında görevli bilirkişiden rapor isteyebilecek. Taraflardan birisi vazgeçtiğinde, uzlaşma süreci sona erecek.

Uzlaşma görüşmeleri en geç 90 gün içinde sonuçlandırılacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin