Ana Sayfa Tıp&Sağlık Tütüne Bağlı Sağlık Harcamaları 3 Milyar TL

Tütüne Bağlı Sağlık Harcamaları 3 Milyar TL

Çelik yaptığı yazılı açıklamada, toplam sağlık harcamalarının yüzde 9’unun tütüne bağlı hastalıklarından kaynaklandığını açıkladı. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 32 milyar 556 milyon TL’lik sağlık harcaması olduğunu belirten Bakan Çelik, bunun 2 milyar 805 milyon TL’lik kısmının tütüne bağlı hastalıklarla mücadelede kullanıldığını kaydetti. Çelik, Sosyal Güvenlik Kurumu ile Dünya Sağlık Örgütü yetkililerinden ortak bir ekip oluşturarak tütün kullanımına yönelik geniş çaplı bir araştırma yapıldığını belirterek, 2010 yılında başlayan ve yaklaşık 1 yıl süren araştırmada, ilginç sonuçlara ulaşıldığına dikkat çekti.

-ERKEKLERİN TÜTÜNE BAĞLI SAĞLIK GİDERLERİ İÇİN SOSYAL GÜVENLİK KURUMU 2 MİLYAR 37 MİLYON TL HARCAMA YAPTI-

Dünya Sağlık Örgütü tarafından ilgili konuya yönelik tüm dünya ülkelerine referans araştırma olarak örnek gösterilen çalışmaya göre, Türkiye, sigara kullanımında riskli ülkeler içinde yer aldı. Araştırmada, günlük içilen sigara miktarlarına göre Türkiye, erkeklerde birinci, kadınlarda ise ikinci sırada yer aldı. Yapılan araştırmada, sigara kullanımına bağlı hastalıkların Sosyal Güvenlik Kurumu’na ek maliyet getirdiği de ortaya çıktı.
Buna göre; Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 32 milyar 556 milyon TL’lik sağlık harcamasının yüzde 22’sine karşılık gelen 7 milyar 322 milyon TL’lik kısmının kanserler, kalp ve damar hastalıkları, solunum yolu hastalıkları ve üreme ile ilgili hastalıklar için kullanıldığı belirlendi. Toplam sağlık giderlerinin yüzde 9’una karşılık gelen 2 milyar 805 milyon TL’nin ise tütüne bağlı olduğunu belirtilen araştırmada, erkeklerin tütüne bağlı sağlık giderleri için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 2 milyar 37 milyon TL harcama yaptığı, kadınlar da ise bu rakamın, 768 milyon 323 bin TL’yi bulduğu belirlendi.

-7 MİLYAR TL’LİK MADDİ KAYBIMIZ VAR-

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, bu maliyetlere üretkenlik kaybı ve özürlülük ve ölümlerin katılmadığını belirterek, “Eğer bu kayıpları da hesaba koyarsak; manevi kaybımız yanında yaklaşık 7 milyar TL’lik maddi bir kaybımız ortaya çıkmaktadır” dedi.
Bakan Çelik, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 74 milyon vatandaşa doğumdan ölüme sağlık ve sigortacılık alanlarında hizmet verdiğini ifade ederek şu ifadeleri kullandı:
“Önemli olan vatandaşlarımızın sağlığı Sağlığın yerine hiçbir şeyi koyamazsınız. Hükümet olarak özellikle sigarayla mücadelede çok titiz davranıyoruz. Bu konuda önemli mesafe aldık. Ancak, halen istediğimiz yerde değiliz. Sigaraya verilen hayatı ve harcanan parayı görmezden gelemeyiz. Mutlaka önlem alınmalı. Dünya Sağlık Örgütü Tütünle Mücadele Kontrol çalışmaları yürütülmektedir. Amacımız herkesin sigaradan uzak durmasını sağlamaktır. Ancak, daha da önemlisi geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı bu zararlı alışkanlıktan koruyabilmektir.”

kaynak: Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin