Ana Sayfa Tıp&Sağlık SUT Yanlış Anlaşıldı

SUT Yanlış Anlaşıldı

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 28 Temmuz’da yayınladığı Sağlık Uygulama Tebliği değişikliği yeni bir tartışma yarattı.

Tebliğde yer alan bazı hükümlerin, Genel Sağlık Sigortası kapsamındaki vatandaşların özel hastanelere sevkini kısıtladığı yorumu yapıldı. Bazı özel hastanelerin de taşınmak zorunda kalacağı belirtiliyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Fatih Acar, NTV canlı yayınında soruları yanıtladı.

Acar, basında yer alan bu haberlerin kendisini ve kurumunu üzdüğünü belirterek 28 Temmuz’da yayınlanan tebliğin mevcut durumdan geri adım atılacak düzenlemeler içermediğini, daha geniş açımlar getirildiğini ancak tam tersi şekilde yorumlandığını söyledi.

“Herkes istediği gibi özel hastaneye gidemez, bunun kuralları var. Belirlenmiş bir takım kurallar var. Bu kurallar devam ediyor” diyen Acar şunları söyledi:

“SGK olarak devlet, üniversite ve özel hastanelerden hizmet alıyoruz. Özel hastaneler bizimle sözleşme yaptılar. Yeşil kartlılar daha önce Sağlık Bakanlığı bünyesindeydi. Üniversite ve özel hastanelere sevkli gidebiliyorlardı. 1 Ocak’tan itibaren yeşil kartlıları devraldık. Daha önce Sağlık Bakanlığı genelgelerinde ne yazıyorsa sevk koşullarıyla ilgili, biz de aynı genelgeyi yayınladık. Burada hiçbir değişiklik yok.

Bazı mağduriyetlerden bahsedildi. Kanser hastaları, oksijen tedavisi gören hastalarımızla ilgili. Biz de mağdur olmamaları için en son çıkan tebliğiyle yetki aldık. Sevk olmadan da bu hastalarımız bu merkezlere gidebilsinler diye.

Sel ve deprem gibi afetlere maruz kalanların sağlık giderlerini daha çabuk karşılamak için yetki aldık.

Özel hastanelerin taşınması da söz konusu değil. Niye taşınmak mecburiyetinde bırakalım?”

kaynak: NTV

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin