Ana Sayfa Tıp&Sağlık SGK Pozitif liste Çalışmasında Sona Geldi

SGK Pozitif liste Çalışmasında Sona Geldi

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), tıbbi malzeme fiyatları konusundaki aşırı fiyat farklarını önlemek amacıyla 2009 yılından beri üzerinde hazırlıkları sürdürülen geri ödeme pozitif listesi çalışmalarını büyük ölçüde tamamladı. SGK’nın geri ödemesini yapacağı tıbbi malzemeler sınıflandırılarak her bir malzemeyle ilgili tek fiyat belirlenecek. SGK bu sayede iki yıllık dönemde 150 milyon lira tasarruf sağlamayı hedefliyor.

Yayınlanacak Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) ile ilan edilecek fiyat listeleri, farklı illerdeki uygulamalar arasında birliği sağlamayı ve geri ödemede karşılaşılan fiyat farklılıklarını önlemeyi amaçlıyor. SGK aynı malzeme için birbiri arasında çok büyük farklar bulunan faturaları ödemek zorunda kalıyor.

HASTA VE HASTANELER DE MAĞDUR
SGK, özellikle solunum yetmezliği çeken hastaların kullandığı ev tipi mekanik ventilatör cihazları ve tekerlekli sandalye gibi, hastaların temininde sıkıntı yaşadığı tıbbi malzemeleri de sınıflandırdı. Bu ürünlerin fiyatları, Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonları tarafından belirlendi.Her bir ürün için belirlenen yeni fiyat listesinin yürürlük tarihi geriye dönük olarak ayrı ayrı tespit edilecek. Örneğin ev tipi mekanik ventilatör fiyatının 9 bin lira ile 22 bin lira arasında değişebildiğini dile getiren yetkililer, hem aynı il içinde, hem de iller arasında çok büyük fiyat farklılıkları doğduğunu, bu durumdan hem SGK’nın, hem de hasta ve hastanelerin mağdur olduğunu ifade ettiler. Tebliğle, 2010 yılında belirlenen ancak Danıştay tarafından iptal edilen tekerlekli sandalye fiyat listesi de yeniden düzenlenecek. SGK 2010 yılında tekerlekli sandalyelerle ilgili 550 lira ile 3 bin lira arasında değişen fiyat listesi yayınlamış ancak Danıştay kararıyla liste fiyatları uygulanamamıştı.

kaynak: Habertürk

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin