Ana Sayfa Tıp&Sağlık Sağlık Pastasında Çilek mi?

Sağlık Pastasında Çilek mi?

Hasta artık şifayı kendi semtinde, kendi şehrinde değil, dünyanın öbür ucunda olsa arayıp buluyor. Araştırma şirketi Deloitte’nin yayınladığı bir rapora göre 2012 yılı itibarıyla 13 milyon insan tedavi amacıyla seyahat ediyor.  2016’da bu rakam 23 milyona ulaşacak. Her geçen gün daha da büyüyen devasa bir sağlık turizmi pazarı söz konusu.

Türkiye’nin, 100 milyar doları aşan bu dev pazardan aldığı pay henüz yüzde 2’lerde. Ancak, hedefler yüksek. 2020’de dünya sağlık turizmi pazarından ülke olarak 10 milyar dolar pay almayı ve 500 bin hasta ile ilk 3 ülke arasına girmeyi hedefliyoruz. Kamu da özel sektör de bunun için kolları sıvamış durumda. Türkiye’nin her yerinde hastane yatırımları hız kesmeden devam ediyor. Bu arada yatırımcılar da bu alanda farklılaşarak ön plana çıkmak için değişik yöntemler deniyor. Tasavvufa yönelik yayın yapan Semerkand Yayın Grubu, sağlıkta fark yaratmak için ‘lüksü’ ön plana çıkararak farklılaşmayı seçmiş. Kurtköy’de açtığı Emsey Hastanesi’nde Standart, Süit, VIP Suit odaların yanı sıra bir de oldukça şaşaalı dekore edilmiş, otellerin kral dairelerini aratmayan 230 metrekarelik ‘King Süit’ oda var.

BİZCE İHTİYAÇ
Emsey Hastanesi’nin Genel Müdürü Cengiz Bozca ile King Süit’i gezerken, hastanede böyle lüks bir yaşam alanı yaratma fikrinin nasıl ortaya çıktığını soruyoruz. Bozca ise bu hizmeti lüks değil, ihtiyaç olarak düşündüklerini belirtiyor.

HEDEF %50 YABANCI HASTA
TÜRKİYE’nin sağlık turizmindeki iddiasından da bahseden Bozca, ‘Türkiye 10 sene öncesine kadar sağlıkta dünyanın çok gerisindeydi. Şu anda ise zirveyi zorlayan 5-10 ülkeden biriyiz. Sağlık turizmi için seyahat eden bir kişi standart turiste göre 10 kat fazla para harcıyor. Türkiye, sağlık turizmindeki potansiyeli, geleceği görüp, buna göre pozisyonunu aldı’ diyor. Ve ekliyor; ‘Mesela Türkiye’de JSI kriterlerine uygun 50 civarında hastane var. Bu alanda dünyada Amerika’dan sonra ikinciyiz.’ Arap ülkelerinin tamamı, Asya ve Avrupa’nın bu alanda Türkiye’nin hedef pazarlarından olduğunu bildiren Bozca, ‘Bizim hedefimiz hastanemizde yurtdışından gelen hastaların yüzde 50’ye ulaşması. Yatırımlarımızı bu doğrultuda yaptık’ diyor.

10 YILDA 10 HASTANE
CENGİZ Bozca’nın verdiği bilgilere göre Emsey Hastanesi’ni 100 milyon dolar yatırımla hayata geçiren Semerkand Yayın Grubu’nun sahibi Erol Ailesi, bu sektörde hızla büyümeyi planlıyor. İnşaatları grup bünyesindeki Erol İnşaat’ın yaptığını söyleyen Bozca, önce İstanbul Avrupa Yakası’nda bir hastane yapacaklarını, ardından Ankara, Bursa gibi Anadolu şehirlerine yayılıp, 10 yılda 10 hastaneye ulaşmayı hedeflediklerini bildirdi. Yurtdışından da teklif aldıklarını anlatan Bozca, ‘Irak ve Suriye hedef pazarlarımız’ diye ekledi.

4 oda + 2 salon
OSMANLI dönemi saraylarından esinlenerek dekore edilen King Süit’in kendine ait bir asansörü var. Süitte, mutfaktan, karşılama odasına, resepsiyondan hemşire gözlem odasına kadar pek çok ayrıntı düşünülmüş. Hasta odasının yanında refakatçi yatak odası ve 2 misafir yatak odası, 2 de salon bulunuyor. Tüm odalarda kendine ait banyo ve tuvalet de bulunuyor. Ayrıca odalarda bir otel odasında bulunabilecek LCD ekran, buzdolabı, kasa gibi eşyalar da var.

‘Yeri gelir ücretsiz olur’
HENÜZ King Süit’e talep olmadığını vurgulayan Cengiz Bolca, önümüzdeki dönemde burada devlet başkanlarını, Arap şeyhlerini ağarlamayı düşündüklerini belirtti. Fiyat sorduğumuzda ise Bozca, ‘Henüz 3 aylık bir hastaneyiz. Talep gelince fiyatı da talebe göre belirleyeceğiz. Yeri gelir ücretsiz olur, bilemiyorum’ dedi. Bolca, VIP Süit’in fiyatını ise 2 bin 100 lira olarak açıkladı.

kaynak: Akşam – Şenay BÜYÜKKÖŞDERE

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin