Ana Sayfa Ekonomi Prof. Dr. İsmet Dindar’ın ‘rehberliğinde’ Batum’a Hastane

Prof. Dr. İsmet Dindar’ın ‘rehberliğinde’ Batum’a Hastane

Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakashvili, en az ayda iki kez hafta sonları başkent Tiflis’ten Batum’a gidiyor. Hep Nurettin Çarmıklı’nın sahibi olduğu Nurol’un Sheraton otelinde konaklıyor, yemeklerini de Türk işadamı Cemal Bilgingüllüoğlu’nun restoranında yiyor.

Uzun yıllar Puma’nın Türkiye temsilciliğini yapmış Cemal Bilgingüllüoğlu, Batum’u ilk ‘keşfeden’ yatırımcılardan.

Cemal Güllüoğlu İstanbul Beylikdüzü’ndeki Milteks fabrikasından sonra Fatsa’da Cesaka fabrikasını açtığında, Prof. Dr İsmet Dindar Batum’da yatırımı tavsiye ediyor.
Kalp ve damar hastalıkları uzmanı, Çamlıca Medicana Kardiyoloji bölümü doktoru Prof. Dr. İsmet Dindar sık sık Batum’a gidip, gelenlerden.

Prof. Dr. İsmet Dindar’ın ‘rehberliğinde’ Cemal Bilgingüllüoğlu Batum’da tekstil fabrikasından sonra özel hastane yatırımı yapmaya hazırlanıyor.

Henüz hastanenin ismi konmamış, Geçen hafta Acara Özerk Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı ile anlaşmayı imzalamışlar. 16.5 dönüm arazide şimdilik 6 bin 600 metrekarelik hastane kurulacak. Cemal bey, arazi ve teçhizat hariç 4 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını söylüyor.

Prof. Dr. İsmet Dindar da hekimler için Türkiye ile işbirliği yapılacağını belirtiyor.

 

Haçapuri yemediysen geldin sayılmazsın

Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, Genel Müdür Adnan Bali, yardımcıları Özcan Türkakın, Suat İnce ve Erdal Aral ile Batum’a adım bastığımız anda ‘haçapuri’yi ‘sayıklamaya’ başladım.
Haçapuri, Gürcistan’ın ‘peynirli pidesi’. Böyle bir lezzet yok. Ramazan pidesi benzeri pidenin içinde peynir ve masaya geldiğinde üstüne kırılan yumurta.
Yoğun haçapuri tezahüratım üzerine İş Bankası yöneticileri mahalle arası pideciye gitmeyi programa aldı. Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkanı Levan Varshalomidze ile masada buluştuk. Levan bey de benim tezahüratıma destek verdi, ‘Haçapuri yemediysen, Batum’a gelmiş sayılmazsın’ diyordu.

Batum’un ilk AVM’sini de bir Türk yapıyor
Batum’da alışveriş merkezi yok, Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümet yetkilileri de ‘Acil AVM yatırımı istiyoruz’ diyorlar.
Haklılar da. Trabzon Forum alışveriş merkezinden alışveriş yapanların yüzde 13’ü Sarpi-Sarp kapısından geçen Gürcüler.
Obaçay’ı Ülker Grubu’na sattıktan sonra Üç Yaprak adıyla yine çay sektörüne giren Metehan Berktaş, Tamtrade şirketiyle Batum’da alışveriş merkezi kurmaya hazırlanıyor.
Metehan Berktaş, alışveriş merkezi, 5 yıldızlı otel ve rezidans bulunan Babillon Tower yatırımı için inşaat iznini almış, mimari projesi hazırlanmış. Ekim ayında temel atacak

kaynak: Akşam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin