Ana Sayfa İlaç Pfizer’a Rüşvet Cezası

Pfizer’a Rüşvet Cezası

Pfizer verdiği rüşvetler karşılığında 60 milyon dolar ödemeyi kabul etti.
ABD İlaç Devi Pfizer’in (NYSE: PFE) dün yaptığı açıklamaya göre bazı ortaya çıkmış uygunsuz ödemelerle ilgili olarak ABD Adalet Bakanlığı ve Menkul Kıymetler ve Takas Komisyonu’ndaki problemlerini çözmek amacıyla toplamda 60 milyon dolar ödemeyi kabul ettiğini açıkladı. Bu uygunsuz ödemeler arasında bazı doktorlara ve hükümet görevlilerine verilmiş olan rüşvetler de yer alıyor. Pfizer bu durumu kendisine bağlı ABD dışındaki iki kuruluş aracılığıyla gönüllü olarak 2004 yılında ihbar etti.

Bu geçmişte kalan sorunları çözmek üzere Pfizer’in dolaylı bir iştiraki olan Pfizer HCP Corp. Adalet Bakanlığı ile ertelenmiş kovuşturma anlaşması imzaladı ve 15 milyon dolar tutarında ceza ödedi. Menkul Kıymetler ve Takas Komisyonu ile sivil yapılanma anlaşması şartları uyarınca Pfizer, karları toplamının 16 milyon dolarından vazgeçmeyi ve önkarar faizi olarak da 10,3 milyon dolar ödemeyi kabul etti. Şirket, Adalet Bakanlığı’nın kendilerine karşı cezai işleme gitmeyeceğini açıkladı.

Şirket “işlerini arttırmak için kestirmeleri kullanıyor”
Başsavcı Baş Yardımcısı Mythili Raman: “Pfizer bazı Avrupa ülkelerinde işlerini kısa yoldan arttırmak amacıyla rüşvet ödüyor. Özellikle de Bulgaristan, Hırvatistan, Kazakistan ve Rusya için milyonlarca dolardan söz ediliyor.” dedi. “Adalet Bakanlığı, şirketin bu tür uygunsuz uygulamalarını engellemek konusunda bizzat kendilerinin dikkat çekici çaba göstermeleri nedeniyle ve özellikle de sadece yanlış uygulamaları ortadan kaldırmakla kalmayıp aynı zamanda hali hazırda devam eden [Yabancı Yolsuzluklar Yasası] ile ilişkili diğer şirketler ve bireyler ile ilişkilerinde de önemli adımlar atmasına atıfta bulunarak olumlu bir tavır almaktadır.” diyerek sözlerini tamamladı.

Menkul Kıymetler ve Takas Komisyonu ile ayrı bir sivil yapılanma içerisinde Pfizer’in Wyeh birimi (2009 yılında satın alındı), ABD dışınki iştiraklerinin ortaya çıkmış uygunsuz ödemeleri ile ilgili sorunların çözülmesi için karlarının 17,2 milyon dolarından vazgeçmeyi ve önkarar faizi olarak da 1,66 milyon dolar ödemeyi kabul etti. Pfizer risk bazlı bir Yabancı Yolsuzluklar Yasası uygulaması yürütürken 2009 yılı sonlarında satın aldığı Wyeth şirketinin küresel çalışmalarının incelemesini yaptı ve bu sorunları aynen kendi sorunları gibi kabul ederek gönüllü bir şekilde ABD Hükümeti’ne gerekli açıklamaları yaptı.
Yabancı Yolsuzluklar Yasası’nın uygulanması ile ilgili olarak Menkul Kıymetler ve Takas Komisyonu Uygulama Bölüm Başkanı Kara Brockmeyer bir bası toplantısında şunu ifade etmiştir: “Çeşitli ülkelerdeki Pfizer iştirakleri, bu ülkelerdeki satış kültürlerinin rüşvete tamamen bulaşmış olmasından dolayı en iyi müşterileri olduklarına kesinlikle inandıkları yapancı yetkililere bazı puanlama ve bonus programları uygulayarak uygunsuz biçimlerde ödüllendirme yapmışlardır.”

Şirket Merkezi Eylem Bilgisi Hakkında Yorumsuz
Ne ABD Adalet Bakanlığı’ndan ne de Menkul Kıymetler ve Takas Komisyonu’ndan, Pfizer’in araştırma ve raporlama için uygun adımı atmasından önce söz konusu davranışın Pfizer ve Wyeth’in şirket merkezlerinde bulunan herhangi biri tarafından bilindiği ya da onaylandığı şeklinde bir iddia gelmemiştir. Bu yerel faaliyetler Pfizer’in şirket merkezinin gündemine geldikten sonra, gönüllü olarak ABD Adalet Bakanlığı’nın ve Menkul Kıymetler ve Takas Komisyonu’nun gündemine taşınmıştır. Dünkü yapılanmalar tamamen bu yerel faaliyetlere odaklanmaktadır.

ABD Adalet Bakanlığı yapılanması Pfizer HCP ile birlikte Bulgaristan, Hırvatistan, Kazakistan ve Rusya’da uygunsuz davranışlar sergilemektedir. Pfizer Menkul Kıymetler ve Takas Komisyonu sivil yapılanması tüm ülkelerin yanı sıra İtalya, Çin, Çek Cumhuriyeti ve Sırbistan’da da uygunsuz davranışta bulunmaktadır. Ayrıca Pfizer’in, Wyeth’e ilişkin edinim sonrası durum tespiti değerlendirmesi Çin, Suudi Arabistan, Endonezya ve Pakistan’daki bazı uygunsuz ödemeleri de belirledi. Pfizer bu Wyeth mirası konuları edinimin sona ermesinden sonra 180 gün içinde belirleyip kendi isteğiyle ABD hükümetine bildirdi ve bunlar Wyeth’in bağımsız Menkul Kıymetler ve Takas Komisyonu sivil yapılanmasında görüldü.

Pfizer’in 2004 yılına uzanan kendi kendine raporlamaya yönelik geleceğe etkili çabalarının derinliği ve geniş kapsamlı bir yolsuzlukla mücadele uygunluk programını benimsemesi bağlamında, ilaç devi, ABD Adalet Bakanlığı ve Menkul Kıymetler ve Takas Komisyonu’nun şirket için bağımsız bir uygunluk denetçisi atanmasının gereksiz olduğu konusunda anlaştıklarını söyledi.

kaynak: nj.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin