Ana Sayfa Tıp&Sağlık MEB, Özel Hastane Raporunu Kabul Etmiyor

MEB, Özel Hastane Raporunu Kabul Etmiyor

Sağlık Bakanlığı, Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Başkanı Prof. Dr. Tuncay Ergene’nin “velilerin çocuklarını okula göndermemek için 200-300 TL vererek rapor aldığı” iddialarının asılsız olduğunu belirterek, özel hastanelerden alınan raporların MEB tarafından kabul edilmeyeceğini bildirildi.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Ergene’nin “66 ay ve üzeri çocuğu olan velilerin çocuklarını okula göndermemek için 200-300 TL vererek rapor aldığı, doktorların aile danışmanlığı adı altında aileleri ziyaret ederek raporun verilmesi konusunda ailelerle anlaştığı ve bir rapor piyasasının oluştuğu” iddiaları hatırlatıldı. Açıklamada, “ilkokula başlamak için bedeni veya zihni gelişimi yeterli olmadığı düşünülen 66 ay ve üzeri çocuklara verilecek tıbbi tanılı raporun, sadece üniversite ve devlet hastanelerinde görevli çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları tarafından düzenleneceği” belirtildi. Özel hastane ve muayenehane ile diğer sağlık kuruluşlarından alınan raporların MEB tarafından kabul edilmeyeceği vurgulanan açıklamada, şöyle denildi:

“Ergene’nin haberde yer alan bütün iddiaları gerçeğe aykırı ve asılsızdır. İddia sahibi konu ile ilgili varsa elindeki somut verilere dayanan belgeleri Bakanlığımızla paylaşması durumunda gerekli işlemler yapılacaktır. Raporun verilme usul ve esasları Bakanlığımız tarafından belirlenmiş olmasına rağmen amacını aşan, gerçekleri yansıtmayan asılsız iddialar kurumlarımıza ve çalışanlarımıza olan güveni yıpratmakta ve aileleri tedirgin etmektedir.

kaynak: Haberx.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin