Ana Sayfa Tıp&Sağlık İspanya da Doktorlar Yeni Yasaya Karşı

İspanya da Doktorlar Yeni Yasaya Karşı

İspanya’da yüzlerce doktor, kaçak göçmenlerin devletin sağlık hizmetlerinden faydalanmasını kısıtlayan yeni yasayı protesto etti.

Hükümet tarafından hazırlanan ve 1 Eylül’de uygulamaya girecek olan yasa, 18 yaşını doldurmayan, hamile ve acil tedaviye ihtiyacı olanlar dışındaki tüm kaçak göçmenleri kapsıyor.

Yasaya internette topladıkları imzalarla tepki gösteren 870 doktor, yayımladıkları bildiride, “Hastalarıma olan sadakatim, onları terketmeme, görevime olan etik ve profesyonel yaklaşımımı ihmal etmeme izin vermiyor” ifadelerini kullandı.

Kaçak göçmenlerle ilgili sınırlamaya daha önce de, 20 bine yakın doktoru temsil eden Aile ve Toplum Tıp Derneği tepki göstermişti.

İspanya hükümeti, sağlık harcamaları ve kaçak göçmenlerle ilgili kısıtlamalar sayesinde yılda 1,2 miyar avro tasarruf etmeyi hedefliyor.

Hükümet geçen yıl yüzde 8,9 olan bütçe açığını 2014 yılında yüzde 3’ün altına çekmek istiyor. İspanya’nın Avro Bölgesi’ndeki diğer ülkeler arasında en fazla bütçe açığı olan üçüncü ülke olduğu belirtiliyor.

kaymak: Habertürk

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin