Ana Sayfa İlaç İlaç Sektörünün GİB için Yıllık Talebi 20 milyar TL

İlaç Sektörünün GİB için Yıllık Talebi 20 milyar TL

SGK Başkanı Fatih Acar tüm talepleri not aldıklarını söylerken, ‘EKK’ya bu talepleri sunuyoruz. Her şey burada belli olacak’ diye konuştu.

SGK Başkanı Fatih Acar, 2013-2015 yıllarını kapsaması planlanan global ilaç bütçesinin (GİB), alternatifli çalışmalarının EKK’da ele alınıp netleşmesinin ardından sektör temsilcileriyle paylaşılacağını söyledi. Hükümetin ilaç giderlerini sınırlayarak tasarruf sağlanmasını amaçlayan ve ilki 2010-2012 yıllarını kapsayan GİB uygulaması, ilaç ve hastane giderleri için belirlenen tavan bütçede dönemler itibarıyla öngörülen tutarların üstüne çıkılması halinde ilaç fiyatlarının düşürülmesi ve gerek görülmesi durumunda üreticilere iskonto yaptırılması yöntemiyle uygulanıyor. Reuters’ın sorularını yanıtlayan Acar, GİB’le ilgili alternatifli çalışmaları tamamladıklarını söyledi ve ‘Bugüne kadar alınan kararlar asla sektörün önünü kapatmak için alınan kararlar değil; işin sürdürülebilirliğini, sektörün geleceğini daha da garanti altına almak için yapılan düzenlemeler. Alternatifli olarak tablo net bir şekilde EKK’da bakanların önüne konulacak’ dedi.

Talepleri EKK’ya ileteceğiz
Konunun iki-üç hafta içinde EKK’da görüşülmesi beklenirken
, sektör temsilcileri, mayıs ayında kendi taleplerini sunmalarının ardından, EKK’da ele alınmadan önce temmuz ayında SGK ve Sağlık Bakanlığı’nın değerlendirme ve öngörülerini ortak bir platformda ele almayı bekliyordu. Acar, ‘O toplantı EKK’dan sonra olacak; ama her şey netleştikten sonra görüşelim istiyoruz. Sektörün taleplerini zaten not aldık. EKK’ya sektörün taleplerini de sunuyoruz’ dedi.

GSYH’nin %1’inin altında
İlk GİB, ilaç harcamalarının GSYH içindeki payının yüzde 1.35’ten, yüzde 1.69’a çıkması üzerine belirlenmişti; ilaç üreticileri ve eczacı birlikleri, payın bugün yüzde 0.8-1.1 seviyesinde olması sebebiyle, tekrar yüzde 1.35 seviyelerine çekilmesini ve 2013 bütçesinde en az 20 milyar liranın baz alınmasını talep ediyor.

Hazırlığımızı tamamladık
Acar, ‘GİB yapıldığı dönemde ilaç harcamalarının GSYH içindeki payı yüzde 1.69’lara çıkmıştı; böyle bir kritik durumda konu değerlendirilmiş ve kararı verilmişti… Sektör yüzde 1.1’lerde olduğunu söylüyor olabilir ama bunu bütün boyutlarıyla değerlendirmek lazım’ dedi ve şöyle konuştu: ‘Biz bütün bunlarla ilgili hazırlığımızı yaptık, rakamsal veriler, sektörün durumu, yerli sanayinin durumu, ithalatın durumu nedir, tüm bunlarla ilgili hazırlıklarımızı bitirdik.’

kaynak: Akşam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin