Ana Sayfa Tıp&Sağlık Hekim Açığı Yakın Gelecekte Kapanamaz

Hekim Açığı Yakın Gelecekte Kapanamaz


Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi Başhekimi Tevfik Özlü, ”Ülkemizde kimi merkezlerde dengesiz dağılıma bağlı olarak yer yer hekim fazlalığı varsa da yakın gelecekte kapatılamayacak ölçüde hekim açığı mevcuttur” dedi.

Özlü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bugünlerde on binlerce gencin meslek tercihi için karar verme aşamasında bulunduğunu belirtti.

Üniversite yerleştirmede tercihler için son günün yarın olduğunu, mesleğini çok seven bir hekim ve aynı zamanda tıp fakültesinde bir öğretim üyesi olarak tıp fakültelerini tercih etmeyi düşünen gençlere bazı açıklamalar yapmak istediğini ifade eden Özlü, ”Hekimlik, evrendeki en değerli varlık olan insana ve insanın en değerli varlığı olan sağlığına hizmet eden onurlu bir meslektir. Tarihin her döneminde olduğu gibi gelecekte de hekimlik, en fazla ihtiyaç duyulan meslek olmaya devam edecektir” diye konuştu.

Genel sağlık sigortası, giderek yaygınlaşan özel sağlık sigortaları ve özel sektörün sağlık alanındaki yatırımlarının artmasıyla insanların sağlık hizmetlerinden yararlanma alışkanlığının arttığını ve daha da artacağını ifade eden Özlü, şunları söyledi:

”Ülkemizde kimi merkezlerde dengesiz dağılıma bağlı olarak yer yer hekim fazlalığı varsa da yakın gelecekte kapatılamayacak ölçüde hekim açığı mevcuttur. Hekimlik farklı kişilik ve karakterlerden kişilerin ilgi ve sevgiyle yapabilecekleri bir meslektir. Meslek içinde farklı uzmanlık alanlarında çalışma imkanı söz konusudur. Birinci, ikinci ve üçüncü basamaklarda çok sayıdaki cerrahi ve dahili branşlarda, koruyucu ve tedavi edici alanlarda çalışmak mümkündür. Hekimlerin kamu ve özel sektöre ait kurumlarda çalışma imkanları yanında muayenehane veya laboratuvarlar açarak bireysel hizmet vermeleri de mümkündür. Hekimlerin akademisyenliğe geçişleri de kolay olmaktadır. Tıp fakültesini bitiren bir gencimiz, yüksek lisans yapmaksızın diğer mesleklerde doktoraya eşdeğer tutulan tıpta uzmanlık programlarına başvurabilmektedir.”

Tıp fakültesini tamamlayan bir öğrencinin, pratisyen hekim olarak mezun olduğunu dile getiren Özlü, ”Birinci basamak olan sağlık ocakları ve dispanserler ile kamuya veya özel sektöre ait hastanelerin acil servislerinde çalışabilmektedirler. Pratisyen hekimler de dilerlerse muayenehane açabilirler. Ancak, bu genellikle küçük ve uzman hekimlerin yeterli olmadığı yerleşim merkezlerinde mümkün olabilmektedir” dedi.

kaynak: Habertürk

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin