Ana Sayfa Tıp&Sağlık Hastalık Bildirmeme Cezası

Hastalık Bildirmeme Cezası

Adana 1. İdare Mahkemesi’nde sonuçlanan davada M-S.Ö çifti, 1999 yılında dünyaya gelen erkek bebekleri O.Ö.’da bir rahatsızlık olduğunu fark etti. Bebeğin topuğundan alınan kan, hastalığın tespiti için sağlık ocağı tarafından Sağlık Bakanlığı’nın ilgili birimlerine gönderildi. Bakanlığın genel uygulaması gereği, topuktan alınan kan örneğinin tahlilinde, kalıtsal bir metabolik hastalık olan ve erken teşhis edildiğinde tedavi şansı bulunan ‘fenilketonuri’e rastlandı.

Ancak Sağlık Bakanlığı, sonucu bir ay içinde aileye bildirmek zorunda olduğu halde gereğini yapmadı. Aile, bir yıllık süre içinde çocuklarında bir gelişim geriliği olduğunu fark edince Çukurova Üniversitesi’ne başvurdu. Yapılan teşhiste çocukta ‘fenilketonuri’ bulunduğu raporlandı. Adeta şok yaşayan aile, çocuklarının zihinsel engelli olarak yaşamasına yol açan bakanlık aleyhine dava açtı. Çocuk bugün 13 yaşına gelmiş olmasına rağmen dava yeni sonuçlandı.

Mahkeme, Sağlık Bakanlığı’nı toplam 54 bin lira tazminata mahkûm etti. Davanın uzun sürmesini eleştiren avukat Mehmet Akgül, “Dava erken sonuçlansaydı, aile belki çocuğuna engeline uygun eğitim aldırabilirdi. Bakanlığın, hizmet kusuru yüzünden çocuk bugün orta düzeyde zihinsel engelli ve yüzde 70 iş göremez raporlu.” dedi.

kaynak: Zaman

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin