Ana Sayfa Duyurular&Mevzuat 18 Yaş Altı, Eczanelerden Ebeveyni Olmadan Niye Alamaz

18 Yaş Altı, Eczanelerden Ebeveyni Olmadan Niye Alamaz

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan: “18 yaşın altındaki çocuklarımız kendi muayene olup, doktora yazdırdıkları ilaçları yanında ebeveynleri olmadan alamıyorlar. Ülkemizde 15-18 yaş grubunda çocuklarımızın evlendirilmesine bile izin verilirken, bu kişilerin kendi reçeteli ilaçlarını almalarına engel olunmasını anlamıyoruz” dedi.

Ecz. Saydan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Sosyal Güvenlik Kurumu her zaman yaptığı gibi ne biz eczacılarına ne de vatandaşlarına duyurmadan ilaçta artı 18 dönemini başlatmıştır. Yani 18 yaş altındaki çocuklar; muayene olup doktora yazdırdıkları ilaçlarını yanlarında aile fertlerinden biri olmadan alamayacaklardır.

Söz konusu yaş sınırı çok yüksektir. zira 15-18 yaş grubu arasındakiler artık bilinçli yetişen genç nüfusu oluşturmaktadır. Bu yüzden uygulama yaş sınırı 12-13 yaşlara indirilmelidir. Zaten yaşı daha küçük olan çocuklar aileleriyle eczanelerimize gelmektedirler. Eczacılarımızda bu konuda gereken hassasiyeti göstermekte, yaşı çok küçük olan çocuklarımıza ilaç satışı yapmamaktadırlar.

Öte yandan bu uygulamanın devam etmesi sonucu ülkemizin doğusunda bu konudaki sıkıntı çok daha büyük olacaktır. Zira 18 yaş altı evliliklerin çok yaşandığı bu bölgede kucağında çocuğuyla eczaneye ilaç almaya gidenler reçetesinde yazılı ilacı alamayacaklardır. Eczacılarımız dünden bu yana bu şekilde bir çok örnekle karşılaşmış ve vatandaşların tepkilerine maruz kalmışlardır.

TEİS olarak, ülkemizde 15-18 yaş arası grubundaki çocuklarımızın evlendirilmesine bile izin verilirken, kendi reçeteli ilaçlarını almasına engel olunmasını anlamıyoruz. bu yüzden uygulamanın derhal düzeltilmesi için yetkilileri göreve çağırıyoruz.”

TEİS BASIN BÜROSU

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin