Ana Sayfa Tıp&Sağlık WHO Raporunda Çocuklarımız Sonuncu

WHO Raporunda Çocuklarımız Sonuncu

Çocukların alışkanlıklarının listelendiği belgede Türk çocuklarının karnesinde “Dişlerini fırçalamıyor, babalarıyla konuşmakta güçlük çekiyor, okulda baskıya maruz kalıyor ve hayatlarından memnun değil” sonucu çıktı.

Dünya Sağlık Örgütü İspanya, Finlandiya, İngiltere, ABD, Fransa, Almanya, Kanada, Rusya ve Danimarka’nın da olduğu 38 ülkede görüştüğü 11-15 yaşları arasındaki çocuklarla dünyanın gençlik haritasını çıkardı. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 207 bini aşkın çocuğun alışkanlığı ve istekleri raporda gözler önüne seriliyor. İşte o raporda öne çıkan maddeler:

– Türkiye’de 11 yaşındaki kız öğrencilerin yüzde 53’ü erkeklerin yüzde 58’i okulda baskıya maruz kalıyor. Bu rakam 13 yaşındaki kızlarda ve erkekler yüzde 67 oranında seyrederken, 15 yaşındaki kız öğrenciler yüzde 69, erkek öğrenciler yüzde 68 oranında baskı hissediyor. Türkiye’de okuyan öğrenciler bu oranla dünya sıralamasında birinci. Dünyanın en rahat öğrencileri İsveç, Hollanda ve Slovakya. Bu üç ülkede baskı hissettiğini söyleyen öğrencilerin oranı yüzde 20’yi geçmiyor.

– Yaşam standartlarında Türkiye’de okuyan öğrenciler son sırada. 11 yaşındaki kız öğrencilerin yüzde 70’i, erkeklerin ise yüzde 74’ü hayattan memnun değil. 13 ve 15 yaşındaki öğrencilerde de bu oran yüzde 58 ile 68 arasında değişiyor. Ermenistan’da, Finlandiya’da, Hollanda ve Danimarka’da okuyan öğrencilerin hayatlarından memnuniyet oranı yüzde 96 ile 92 arasında değişiyor.

– En çok hastalanan öğrenciler de Türkiye’den çıkıyor. 11 yaşındaki kızların yüzde 65’i erkeklerin ise yüzde 56’sı haftada birden fazla sağlık şikayetinde bulunuyor. Bu oranlar 13 ve 15 yaşlarındaki öğrencilerde de yüzde 73 oranında seyrediyor. En sağlıklı öğrenciler Slovenya, Avusturya ve Almanya’da mevcut.

– Türk öğrenciler anneleriyle konuşmakta güçlük çekmezken, babayla konuşmakta zorlanıyor. 15 yaşındaki kızların yüzde 38’i erkeklerin ise yüzde 51’i babalarıyla konuşmanın rahat olmadığını söyledi. Bu oranla Türkiye, Fransa’yla birlikte son sıralarda yer alıyor. Baba ile çocuk arasındaki iletişimin en rahat olduğu ülkeler Hollanda, Macaristan, Makedonya. Bu üç ülkede çocukların yüzde 70’i ile 83’ü babalarıyla rahatça konuşabildiklerini ifade ettiler.

– Türkiye’de okuyan 11 yaşındaki kızların yüzde 4’ü, erkeklerin ise yüzde 5’i zayıflamak için spor yapıyor ya da diyet uyguluyor. 13 yaşında bu rakamlar erkekler için yüzde 4, kızlar için ise yüzde 6 seviyesinde seyrederken, 15 yaşındaki kızların zayıflamak için diyet ya da spor yapma oranı yüzde 8’e çıkıyor. Zayıflamak için beslenmesine en çok özen gösteren ülkeler ise Danimarka, İzlanda, Macaristan ve ABD. Bu ülkelerdeyaşyan çocukların yaklaşık yüzde 30’u kilolarına göre hareket ediyor.

– Kendisini şişman ya da obez olarak tanımayan çocukların oranı ise Türkiye’de 11 yaşındakiler arasında yüzde 15, 13 yaşındakiler arasında yüzde 17, 15 yaşındakiler arasındaysa yüzde 16 seviyesinde. Kendini şişman olarak tanımlayan ülke çocukları ise Almanya, Lüksemburg, Polonya ve Slovenya var.

– Türkiye’de öğrencilerin okul sevgisi de yüksek seviyelerde. 11 yaşındaki kız öğrencilerin yüzde 75’i, erkeklerin ise yüzde 57’si okulu seviyor. Bu rakam 13 ve 15 yaşlarında azalsa da (56-25 seviyelerinde) dünya sıralamasında üst sıralarda bulunuyor. Okuldan hoşlanmayan öğrencilerin en yoğun olduğu ülkeler Hırvatistan, Estonya ve İtalya.

– Türkiye, diş sağlığında da sınıfta kalıyor. 11 yaşındaki erkek öğrencilerin yüzde 36’sı kızların ise yüzde 47’si günde dişlerini birkaç kez fırçaladığını söyledi. 13 yaşındaki kızların yüzde 40’ı erkeklerin ise yüzde 27’si, 15 yaşındaki kızların yüzde 50’si ve yüzde 26’sı dişlerini birkaç kez fırçalıyor. Türkiye bu oranlarla, Ermenistan ve Romanya’nın gerisinde kalarak dünya sıralamasında sonuncu oldu. İsveç, Almanya ve İsviçre’de okuyan çocukların en az yüzde 80’i dişlerini günde birkaç kez fırçalıyor.

– Türk öğrenciler, arkadaşlarıyla elektronik haberleşmeye rağbet göstermiyor. Türkiye’de arkadaşıyla e-posta ve telefon aracılığıyla görüşen çocukların oranı yüzde 11 ile yüzde 45 arasında. Bu rakamlarla Türkiye dünya sıralamasının sonlarında yer alıyor.

kaynak: Vatan – Y.Can Kaytmaz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin