Ana Sayfa Tıp&Sağlık Tıbbiyeli Şehitler Anıldı

Tıbbiyeli Şehitler Anıldı

1915 yılı 18 Mayıs’ı 19 Mayıs’a bağlayan gece şehit düşen Tıbbiyeli öğrenciler için Sağlık-Sen Genel Merkezi tarafından Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda bir anma programı düzenlendi. Program 18 Mayıs gecesi başlayıp sabahın ilk ışıklarına kadar sürdü.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye’nin bugün sağlıkta bir dünya modeli olduğunu belirterek, “Biz bunu işte Çanakkale’de şehit olan Tıbbiyelilerin ruh dünyasından aldığımız aynı kararlılıkla yerine getiriyoruz” dedi.

 
Sağlık-Sen’den yapılan açıklamaya göre, 18 Mayıs gecesi başlayıp sabah kadar süren ve sunuculuğunu Tiyatrocu Ahmet Yenilmez’in yaptığı “Tıbbiye’den Şehadete” programına Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş’in yanı sıra Çanakkale Vali Vekili Hüseyin Kulözü, AK Parti Çanakkale Milletvekili İsmail Kaşdemir, Sağlık Bakanlığı Bürokratları, Çanakkale protokolü ile çok sayıda sağlık çalışanı katıldı.

-SAĞLIK BAKANI AKDAĞ: TÜRKİYE SAĞLIKTA DÜNYA MODELİ-

Sağlık Bakanı Recep Akdağ etkinlikteki konuşmasında insana hizmet etmenin önemini vurgulayarak sağlık çalışanlarının bu hissiyatla görevlerini sürdürdüklerini belirtti. Hayatlarının baharında iyi bir gelecek vaad eden bir mesleğin mensuplarının şahadeti için Çanakkale’de bulunduklarını belirten Bakan Akdağ, programın düzenlenmesinden dolayı Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş nezdinde emeği geçenlere teşekkür etti. Akdağ “Türkiye bugün sağlıkta bir dünya modeli oldu. Kendi insanı ve dünyanın diğer ülkeleri açısından. Biz bunu işte burada şehit olan Tıbbiyelilerin ruh dünyasından aldığımız aynı kararlılıkla yerine getiriyoruz. Çünkü biz biliyoruz ki Allah’ın yarattığı en şerefli mahluk olan insana hizmet etmek kadar değerli bir şey yok. İnsanların en hayırlısı, insanlara hizmet edenlerdir. Biz burada, hayatının baharında şehit olan bu mesleğin mensupları için toplandık. Onlara karşı vefa borcumuzu ifa etmenin yolu, bir gece onlar için buraya toplanmak değil. Bunu yapıyoruz, yapacağız, ama bunun yolu onlara layık olmaktan geçiyor. Bu kardeşlerimize binlerce rahmet diliyorum. Onlara layık nesiller olmayı cenabı Allah’tan niyaz ediyorum. Tıbbiyeliler, ülkenin bütün gençleri gibi, kendilerine ihtiyaç duyulduğu bir zamanda Çanakkale’ye koştu. Ve çok kısa bir süre içerisinde, hayatlarının baharında şahadet şerbetini içtiler. Bu sebeple, o yıllarda tıbbiyenin mezun vermediği bir dönem var” diye konuştu.
Program öncesi UMKE ekipleri tarafından kurulan çadırda, 1915’deki savaş sırasında cephede kurulan sofrayı temsilen oluşturulan yer sofrasına oturan Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş ve beraberindeki heyet çadırda bulgur pilavı, kavurma ve üzüm hoşafından oluşan yemeği yedi.
Program, sağlık çalışanlarından oluşan koronun Çanakkale Türkülerini seslendirmesi ile başladı. Bakan Akdağ ve Genel Başkan Memiş’in türkülere eşlik ettiği görüldü. Konserin ardından şehitler için Kuran-ı Kerim okundu. Program sunucusu Ahmet Yenilmez’in Çanakkale Savaşlarına dair anlattığı hikâyeler, salonda bulunanlara duygusal anlar yaşattı.

-MEMİŞ: ŞEHİTLERİMİZİN HAKKINI ÖDEYEMEYİZ-

Hatay ve Hakkari’de terör örgütünün düzenlediği saldırıları lanetleyerek sözlerine başlayan Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, saldırılarda şehit olan askerlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi.
Şehit Tıbbiyelilerin acısını bugün hala yüreklerinde hissettiklerini söyleyen Genel Başkan Metin Memiş, “Onlar, okullarını, kalemlerini, kağıtlarını, derslerini bırakarak cepheye koştular. Bugün ne yapsak onların hakkını ödeyemeyiz” dedi. Bu topraklar üzerinde yüzyıllar boyu farklı düşüncelerin bir arada barış içinde yaşadıklarını ve buna tarihin tanık olduğunu ifa eden Metin Memiş, bu sürecin kendi özümüze ve kendi değerlerimize bağlı kaldığımız sürece azalmaksızın devam edeceğini kaydetti.
Çanakkale Savaşları’nda önemli bir neslin kaybedildiğini belirten Memiş, “O gün Çanakkale’de her vatan evladı gibi kendi hayatlarını hiçe sayıp vatanın bağımsızlığı için tıbbiyeli öğrenciler de şehit olmak için and içtiler. Yine bugün her türlü olumsuzluğa rağmen, ağır iş yükü ve çalışma şartlarının zorluğu ile maruz kaldıkları şiddete karşın sağlık çalışanlarımız da insanlarımızın sağlığı için cana can katmaya and içtiler” dedi.
Konuşmaların ardından Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğrencileri tarafından hazırlanan ve Çanakkale Savaşı’nı anlatan bir tiyatro oyunu sahnelendi. Tarihçi-Yazar Talha Uğurluel de “Çanakkale Destanı ve Tıbbiyeli Şehitler” başlığı altında savaşın detaylarını içeren anlatımlarını katılımcılarla paylaştı. Uğurluel’in anlatımlarını katılımcıların dikkatle dinledikleri gözlerden kaçmadı.
“Tıbbiye’den Şehadete Anma Programı” taarruzun başladığı saat olan gece 3:30’da 57. Piyade Alayı Şehitliği’nde Kuran’ı Kerim okunması ile son buldu.

kaynak:haberfx.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin