Ana Sayfa Tıp&Sağlık Sanal Hasta, Ameliyat Masasında

Sanal Hasta, Ameliyat Masasında

St. Mary’s Hastanesi’nin ortaklarından Imperial College, geleceğin tıp öğrencileri için pek de beklenmedik bir yatırım yaptı ve onlara sanal bir hasta sundu. Toplamda 60 bin İngiliz sterlinine mal olan dokunmatik ekranlı sanal hasta masası, gerçekte dokunmatik ekrandan oluşmuş bir tabet. Sıradan bir operasyon masası ile aynı boyutta olan dokunmatik ekranlı cihaz, üzerinde sanal bir kadavra bulunduruyor.

Bir insanın bilgisayarlı tomografi ile taranmış olan vücudu görsel olarak sunuluyor. Öğrenci ve operatörler dokunmatik ekran ya da mouse vasıtasıyla gereken incelemeyi yapabiliyor.

Sanal vücut, iç organlar görülebilecek şekilde ekrana yansıtılabiliyor ve gerçek bir hastadan taranacak olan görsel detaylar üzerinde en ince ayrıntıya kadar inceleme gerçekleşebiliyor. Imperial College’ın araştırma görevlilerinden biri olan Dr. Philip Pratt bu özel masayı “dev bir iPad” olarak tanımlıyor. 1 Terabyte’a sahip olan bu yeni tıp cihazı,  1.000 kadar hastanın verilerini depolayabiliyor. Günümüz bilgisayarlarında olduğu gibi Usb bellekler ve diğer cihazlar da sözkonusu masaya bilgi girişi için
kullanılabiliyor.

kaynak: bilgicagi.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin