Ana Sayfa Ekonomi Sağlık Serbest Bölgeleri Masaya Yatırıldı

Sağlık Serbest Bölgeleri Masaya Yatırıldı

Bursa Sağlık Turizm Derneği (BUSAT) ve Bursa Ticaret Sanayi Odası (BTSO) tarafından düzenlenen Sağlık Serbest Bölgeleri Paneli’nde, Sağlık Serbest Bölgeleri masaya yatırıldı.

BUSAT Başkanı Esgin, Haziran 2012’de açıklanması beklenen sağlık serbest bölgeleri mevzuatı öncesinde son değerlendirmelerin panelle birlikte Bursa’da yapılmasının büyük anlam taşıdığına dikkat çekti. Bakanlar Kurulu Kararı ile belirlenecek olan sağlık serbest bölgeleri içinde Bursa’nın da yer alması için çalışma başlatılmasının Bursa’nın gelecek vizyonu adına önemli olduğunun altını çizen Esgin, “Türkiye’deki ilk Sağlık Serbest Bölgesi neden Bursa’da olmasın? Kent dinamiklerinin bu konuya sahip çıkmasını ve adeta sinerjik bir lobi faaliyeti yürütmesini son derece önemsiyoruz” dedi.

 

“ULUSLAR ARASI ULAŞIMI KOLAY OLMALI”

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Sağlık Turizmi Daire Başkanı Dr. Dursun Aydın ise, 2011 yılında ilgili ilk mevzuat değişikliğinin yayınlanmasıyla, sağlık turizminin Sağlık Bakanlığı 2023 vizyonun da ve hükümet programında yer aldığını belirterek, Dünya Sağlık Örgütü’nde, Türkiye’nin sağlık turizmi potansiyeline işaret ettiğine dikkat çekti.

Dr. Aydın, sağlık serbest bölgelerin amacını şöyle açıkladı, “Sağlık turizmini geliştirmek, yabancı sermaye girişini, istihdamı artırmak, kalifiye yabancı beyin göçünü çekmek, yüksek tıbbi teknoloji girişini hızlandırmak, hizmet üretmeye yönelik yatırım ve üretimi teşvik etmek, Türkiye’yi bölgesinde sağlık alanında cazibe merkezi yapmak”

kaynak:haberfx.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin