Ana Sayfa Tıp&Sağlık Sağlık Çalışanına El Uzatanın, Bileğini Bükeriz

Sağlık Çalışanına El Uzatanın, Bileğini Bükeriz

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, “Her kim bir sağlık çalışanına el uzatırsa onun bileğini bükmeye kararlıyız” dedi. Balıkesir Asya Termal Otel’deki “Sağlıkta Dönüşüm Programı Balıkesir İli Sağlık Hizmetleri İlerleme ve Değerlendirme Çalışması Toplantısı”na katılan Bakan Akdağ, toplantı öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, son 9 yılda büyük bir iş başardıklarını ifade ederek şöyle konuştu: “2003 sonlarında yüzde 39 olan sağlıktan memnuniyet oranı, 2011’de yüzde 79’a çıkmış durumda. ‘Orta derecede memnunum’ diyenleri de buna eklerseniz, ‘Bu ülkede sağlık hizmetlerinden memnun değilim diyenlerin’ oranı sadece yüzde 12’lerde. Birkaç gün önce Dünya Sağlık Örgütü’nün Cenevre’deki yıllık toplantısına katıldım. Orada Türkiye başarılı sağlık reformu yapan ülkelerin ilk sırasına yazılarak, örnek ülke olarak gösterildi.”

‘SAYISAL EKSİKLİK VAR’
“Kararlı bir hükümet ve Başbakan olmasa elbette, bunu başarmamazdık” diyen Akdağ, “Bu ülkede sağlık çalışanlarının sayısı maalesef yetersizdir. Bu yetersizlik nedeniyle sağlık çalışanlarının üstünde bir iş yükü var. Bütün bu iş yüküne rağmen bu başarı hem de ülkenin büyümesine paralel bir sağlık harcaması artışıyla gerçekleştirildi” diye konuştu. Akdağ, şu anda Türkiye’de kişi başına 550 dolar civarında sağlık harcaması yapıldığını kaydederek, şu bilgileri verdi: “Dövizin kurunun değişmesine göre 600 civarına çıkabiliyor. ABD’de kişi başına yılda 20 bin 900 dolar, OECD ortalaması 3 bin 500 dolara yakın. Doktor sayısında Avrupa’ya kıyasla yarı yarıya, hemşire sayısında 4’te 1’iz.”

‘ŞİDDET KABUL EDİLEMEZ’
Son günlerde artan sağlık çalışanlarına yönelik saldırılara da değinen Bakan Recep Akdağ, şunları kaydetti: “Bu kadar hizmetin vatandaş tarafından kabul gördüğü, makbul sayıldığı bir ülkede vatandaşımızın aslında sağlık çalışanına karşı sempatisi de çok iyi. Ama maalesef her toplumda olduğu gibi bizim toplumuzda da şiddet eğilimli insanlar var. Çok ciddi tedbirler alıyoruz bu konuda. Vatandaşın başımızın üstünde yeri var. Ancak her kim bir sağlık çalışanına el uzatırsa onun bileğini bükmeye kararlıyız. İnsanlara şifa vesilesi olmak için çalışan insanların şiddete maruz kalması kabul edilecek bir şey değil.”

Türkiye, sağlıkta örnek ülke
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), sağlıkta Türkiye’yi örnek ülke olarak gösterdi. DSÖ tarafından İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen 65. Sağlık Asamblesi’nin ilk gününde, DSÖ’nün dünyaya model olarak gösterdiği Türkiye sağlık reformu konusunda, “Sağlığa Hakkaniyetli Erişim, Söylemden Gerçeğe, Türkiye Sağlık Reformundan Örnekler” adlı bir toplantı düzenlendi. Toplantıda Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın üye ülkeler içinde en uzun süre görevde kalan bakan olduğunu hatırlatarak, Türkiye’nin başarılı reformlarıyla sağlık sisteminin güçlendirilmesinde bütün dünya için çok iyi bir örnek olduğunu söyledi. Bakan Akdağ da toplantıda, Türkiye’deki sağlık reformunun ana hatlarını ve reform niteliğindeki değişiklikleri anlattı.

kaynak: Sabah

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin