Ana Sayfa Ekonomi Notumuz Artacak

Notumuz Artacak

Yapı Kredi’nin ana hissedarlarından UniCredit Üst Yöneticisi (CEO) Federico Ghizzoni, Avrupa’daki krizin Türkiye’yi de kaçınılmaz bir şekilde etkilediğini, ancak uzun vadede temel finansal göstergelerin gayet iyi olduğunu, bu ülkedeki yatırımcılar olarak her zaman uzun vadeye odaklandıklarını kaydetti.

Ghizzoni, 2011 yılının ikinci yarısı ve 2012’nin ilk aylarının dünya ekonomisi için çok büyük zorlukların yaşandığı bir dönem olduğunu, GSYH’nın hemen hemen bütün ülkelerde düştüğünü söyledi.

Önümüzdeki döneme bakıldığında senenin ikinci yarısında birtakım toparlanmalar olacağını ifade eden Ghizzoni, “Birtakım ekonomiler seneyi pozitif trendde kapatacaklardır diye düşünüyorum. İtalyan ekonomisi de iyileşme sinyalleri veriyor ve ikinci yarıda toparlanması bekleniyor. Ama GSYH büyümesi, büyük ihtimalle yıl genelinde negatif olacak. Ancak ikinci yarı daha olumlu geçecek” diye konuştu.

“Toparlanma sinyallerini görüyoruz”

Avrupa’da kredilerdeki yavaşlamaya işaret eden Ghizzoni, en büyük düşüşün bu aylarda yaşandığını ve geçen senenin son çeyreğinde başlayan kredilerdeki düşüşün Şubat-Mart aylarına kadar devam ettiğini belirtti. Ghizzoni, “Grup olarak bütün Avrupa’yı kapsıyoruz. Baktığınız zaman talebin yavaş yavaş tekrar yükseldiğini görüyoruz. Muhtemelen toparlanma sinyallerini ikinci yarıdan itibaren görmeye başlayacağız. Birtakım toparlanma sinyallerini zaten Mart sonu, Nisan ayından beri görüyoruz” yorumunu yaptı.

Uzun vadeli yatırım kredilerinde ise herhangi bir büyüme olmadığının altını çizen Ghizzoni, bazı şirketlerin yeniden yatırım yapmaya başladıklarını, yatırımların senenin son çeyreğine doğru arttığının görüleceğini, bütün bunların toptan etkisinin nihayetinde zayıf tüketici talebi olacağını söyledi.

“Kriz öncesi duruma dönüş 2014’te gerçekleşir”

Dünya ve Avrupa ekonomisinde kriz öncesi duruma dönme beklentisine ilişkin ise Ghizzoni, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Tabii ki böyle bir olasılık var. Ama bence şu da gayet aşikar ki bu muhtemelen 2014 yılında gerçekleşir. 2012 sonunda yavaş toparlanma olacak. 2013 yılında herşey daha iyi gidecek. Tamamen normalleşme ancak 2014 yılında olacak. Siyasi taraf da bu anlamda çok önemli rol oynuyor. Bu dönemde birtakım önlemler alarak büyümeyi teşvik etmek gerekiyor. Bu resesyon, aynı zamanda birçok hükümetin devlet finansmanlarını iyileştirme yönünde verdikleri kararlardan da kaynaklandı. Hükümetler son derece katı önlemler alarak, hükümet borcunu düşürmeye çalıştılar. Bu da vergilerin artırılmasına yol açtı. Bu, tüketiciler tarafında düşük talebe sebep oldu. Şimdi artık büyümeyi desteklemek için karar almalıyız. En sonunda da nihayet artık bunu Avrupa’daki hükümetlerin gündeminde
görüyoruz.”

kaynak: bigpara.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin