Ana Sayfa Ekonomi Libya Sağlık Bakanlığı Heyeti Romatem’de

Libya Sağlık Bakanlığı Heyeti Romatem’de

Ankara ve İstanbul’da bir dizi görüşmeler yapmak için Türkiye’ye gelen Libya Sağlık Bakanlığı heyeti İstanbul Romatem’i gezdi.

Merkezi gezen heyete, Romatem Grup Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Köksal Holoğlu tarafından brifing verildi. “Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon hizmetlerinin Türkiye’deki Gelişimi” başlıklı geniş brifing sonrası Libya Sağlık Bakanlığı heyetine başkanlık yapan Bakan Yardımcısı Dr. Omran Turbi de ülkesindeki hizmetler hakkında bilgi aktardı. Heyetler arası yapılan görüşmeler sonrasında, karşılıklı bilgi alışverişi ve sağlık hizmetleri paylaşımı için iki taraf arasında bir ön protokol yapılması ile önümüzdeki

günlerde Libya’dan gelecek resmi bir davetle Romatem yetkililerinin ülkeyi ziyaret etmesi kararlaştırıldı.

Ziyaret sonrası bir açıklama yapan Bakan Yardımcısı Dr. Omran Turbi, “Merkezi gezerken gördüklerim beni çok etkiledi. Buranın dünyanın dördüncü robotik rehabilitasyon merkezi olduğunu duyunca iftihar ettim. Biz kardeşiz ve Türkiye bizim ağabeyimizdir. Her konuda olduğu gibi sağlıkta da sizi örnek alıyoruz. Romatem’i Libya’ya davet ettik ve kendilerinden istifade etmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Bakan Yardımcısı Dr. Omran Turbi, ayrıca iç karışıklık sonrası yaralı 10 bin Libyalının Türkiye’de tedavi olduğunu, ödemelerle ilgili sorunlar halledildikten sonra ikinci 10 bin hastanın da yakında gönderileceği bilgisini verdi. Sağlık hizmetlerindeki eksikliği hastalarını yurt dışına göndermekle geçici olarak çözdüklerini sözlerine ilave eden Bakan Yardımcısı Turbi, Türkiye’deki yatırımcılarla işbirliği yaparak kalıcı ve kurumsal bir sağlık sistemi kurmak istediklerini ifade etti.

Pazartesi günü Ankara’da Sağlık Bakanlığı ile yapılacak görüşmelere katılacak Libya Sağlık Bakanlığı heyeti salı günü ülkelerine geri dönecek.

Romatem Grup’un Samsun, Kocaeli, Bursa ve İstanbul Bostancı’da hastaneleri bulunuyor.

kaynak: haberfx.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin