Ana Sayfa Tıp&Sağlık İlk Kez Yüzde Yüz Nakil

İlk Kez Yüzde Yüz Nakil

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan tarafından Türkiye’nin 4. yüz nakli dün gerçekleşti. Henüz 3.5 yaşındayken ocağa düşerek yüzü ve kulakları yanan İzmirli Turan Çolak’a yapılan operasyonda, önceki nakillerden farklı olarak sadece yüz çehresi değil, 19 yaşında ölen Tevfik Yılmaz’ın yüzü, kulak ve saçlarıyla birlikte baş derisi de nakledildi.

9.5 SAATTE TAMAMLANDI
Uşak’ta hayatını kaybeden 19 yaşındaki Tevfik Yılmaz’ın tüm organlarının bağışlandığının açıklanması üzerine Ankara’da olan Ömer Özkan, tatilini yarıda kesti. Karayoluyla hemen Uşak’a hareket eden Özkan, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Plastik Cerrahi servisindeki ekibiyle buluştu. Aynı dakikalarda yüz, kulak ve başının yarısı yanık olan Turan Çolak’a da ulaşılarak hemen havayoluyla Antalya’ya gelmesi istendi.

‘ACILARIM BİTİYOR ARTIK’
Uşak’ta buluşan Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi, Yılmaz’ın bağışlanan diğer organlarının alınmasını bekledi. Özkan ve ekibi, 2.5 saat süren operasyonla, Yılmaz’ın yüzünü, sağ kulağını ve baş derisini saçları ile aldı. Ekip, Sağlık Bakanlığı tarafından tahsis edilen uçakla da Antalya’ya döndü ve soluğu ameliyathanede aldı. Turan Çolak’a nakil sabah saat 06.30’da başladı. Operasyon 9.5 saat sonra da başarıyla sonuçlandı. Çolak, Uşak’tan gelecek ekibi beklerken, düşüncelerini SABAH’a anlattı. 34 yıldır kendisi ile barışık yaşamadığını belirten genç adam, “Artık bütün hüzünlerim sona eriyor. Nihayet benim de düzgün bir yüzüm olacak. Sevincimi kelimelerle anlatmam imkânsız. Dualarım sonunda kabul oldu” dedi. Yüzünden dolayı hiç insan içine çıkmak istemediğini belirten Çolak, “Sokakta insanlar size öcü gibi bakıyor. Bu nedenle yıllardır hep acı çektim. Şimdi bütün bunlar sona erecek” diye konuştu. Turan Çolak, 21 Ocak’ta aynı ekip tarafından yüz nakli yapılan Uğur Acar’a geçmiş olsun ziyaretinde bulunmuştu. Acar ile görüşen Çolak, o gün, “Uzuv bulunması halinde ben de nakil olabilirim. Yüzümün düzelmesi halinde yuva kurmak istiyorum” demişti. Çolak, Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’nde Türkiye’nin ikinci yüz naklinin Cengiz Gül’e yapılmasının ardından da “Nakil bana yapılmalıydı, yüzümü çaldılar” diye tepki göstermişti.

‘ÇOK ESTETİK VE ÇOK EĞLENCELİ BİR NAKİLDİ’
Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, Tevfik Yılmaz’dan alınan yüzü Turan Çolak’a harika bir estetikle naklettiklerini söyledi. İkinci yüz nakline Mikro Cerrahi Derneği Başkanı ve İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Topalan ile Gazi Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. M. Sühan Ayhan da katılarak Özkan’a destek verdi. Prof. Dr. Ömer Özkan Uşak ve Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde toplamda 16 saat süren operasyonun ardından nakil işleminin başarılı bir şekilde tamamlandığını söyledi. Turan Çolak’a tam yüz naklinin ötesinde bir nakil yaptıklarını da belirten Özkan, “Hastamıza ne gerekiyorsa o nakli yaptık. Harika oldu. Bu nakil sıradan bir nakil değil kulak, yüz, saç derisi, göz yaşı kanalı yani nakil ötesi bir nakil yaptık” dedi. Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe Özkan ve ekibini bu başarısından dolayı kutladı. Özkan Sağlık Bakanlığı’nın kendilerine her türlü koşulda destek verdiğini söyledi. Prof. Dr. Ömer Özkan yüz naklinde doku uyumu sorunu yaşanması halinde bunun yerine çift kol naklini yapacaklarını ancak buna gerek kalmadığını söyledi.

TEVFİK’İN KALBİ AYŞEGÜL ABLASINDA
Yüzü Antalya’da Turan Çolak’a nakledilen 19 yaşındaki Tevfik Yılmaz’ın kalbi ise üç aydır nakil için sıra bekleyen 24 yaşındaki Ayşegül Özge Uyar’a takıldı. Pazartesi akşam saatlerinde başlayan operasyon, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Merkezi’nden Prof. Rüçhan Akar, Prof. Sadık Eryılmaz, Prof. Mustafa Şırlak, Doç. Dr. Bahadır İnan ve Yrd. Doç. Serkan Durdu tarafından gerçekleştirildi. Uyar, 16 yaşında ortaya çıkan kalp yetmezliği problemiyle 8 yıldır her gün mücadele etti. Bir ablasının aynı hastalıktan hayatını kaybetmesinden dolayı her gün organ bağışı ümidiyle yaşadı. Üniversite sınavlarına hazırlandı, binlerce kişinin arasından sıyrılarak Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde işletme okudu. Ayşegül’ün heyecanlarını taşıyamayan kalbi kimi zaman pıhtı attı kısmi felç geçirmesine sebep oldu ancak o yılmadı, çalışmaya da başladı. Uyar, Facebook sitesinde, “Kalp Yetmezliği Hastaları” adıyla kurduğu sayfadan önceki gece, “Arkadaşlar dua edin, nakil olabilirim kesin değil, bu arada kalbim olursa 19 yaşında olacak” diye mesaj attı.

kaynak: Sabah

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin