Ana Sayfa Tıp&Sağlık İlaçda Reklam

İlaçda Reklam

Türkiye Eczacılar Birliği (TEB) Genel Başkanı Ecz. Erdoğan Çolak, ilaçların faydalı olabilmesi için hekim tarafından hastalığı teşhis edilmiş kişinin reçetesine yazılması, uzmanı olan eczacı tarafından verilmesi ve bilinçli olarak kullanılmasından yana olduklarını söyledi.

Çolak, Adana Eczacılar Odası’nca “14 Mayıs Eczacılık Günü” dolayısıyla bir otelde düzenlenen “İlaçta Reklam” panelinde yaptığı konuşmada, ilacın çok stratejik bir ürün olduğunu söyledi.

İlacın az kullanıldığında yarar getirmeyeceğini, fazla kullanıldığında ise zehirlenmelere neden olabileceğini anlatan Çolak, bir eczacı olarak temel felsefelerinin halk sağlığını korumak olduğunu, bu konuda en önemli unsurun da ilaç olduğunu ifade etti.

Çolak, ilaçta reklamın çeşitli boyutları ile vatandaşın kullanımına sunulduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“İnternet üzerinden, kapıdan, marketten ilaç satışı maalesef var. Dünyada ABD ve Yeni Zelanda’da reçeteli ilaçların bile reklamı yapılıyor. ABD’de reklamı yapılan bazı ilaçlar var, inanılmaz. Gerçekten kronik hastalıklarda kullanılan son derece ciddi ilaçların da reklamının yapıldığını görüyoruz. Türkiye’de ise 1262 sayılı yasa ilaçta reklamı kısıtlıyor. Biz, ilacın, faydalı olabilmesi için hekim tarafından hastalığı teşhis edilmiş kişinin reçetesine yazılmış, uzmanı olan eczacı tarafından verilmiş olması ve bilinçli olarak kullanılmasından yanayız.”

Çolak, reklamın daha çok tanıtıma yönelik, hedef kitle üzerinde “albeni” yaratmaya yönelik bir organizasyon olduğunu öne sürerek, ABD’de vatandaşların yılda 16 saat ilaç reklamı izlediklerini bildirdi.

Çolak, Türkiye’deki istatistiklere bakıldığında 2006 yılında Ulusal Zehir Danışma Merkezi’ne 49 bin zehirlenme başvurusu yapıldığını, başvuruların yüzde 67’sini ilaç zehirlenmelerinin oluşturduğuna dikkati çekti.

-“Bunlar inanılacak şeyler değil”-

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Saim Kerman ise ilaçla ilgili her şeyin yönetmeliklerde açıkça ifade edildiğini söyledi.

İlaçla ilgili hiçbir yasal değişiklik çalışmasının söz konusu olmadığını vurgulayan Kerman, şunları kaydetti:

“İlacın satış yeri ile ilgili bir endişemiz de yok. Türkiye’nin tüm nüfusuna hitap eden son derece Yaygın bulunan eczanelerimiz var. İlacın market ya da bir başka ortamda satılması ile hastanın ilaca erişmesinin takviye edileceğine inanmıyoruz. Uydu frekansları üzerinden ülkemizde çok rahat bir şekilde bazı ürünlerin tanıtımı yapılıyor. Hepimiz görüyoruz bunları. Bir milli maçımız oynandığında ışıklı tabelalarda ilaçların tanıtımına ilişkin metinler geçiyor. Maalesef buna engel olmamıza da imkan olmadığını düşünüyorum. ‘Öyleyse bunu denetlemek, böylelikle ilaçla ilgili sahanın yaşayabileceği her türlü sorunu bertaraf etmek, hepimizin elinde’ diye düşünüyorum.”

Kerman, antibiyotiklerin reçetesiz, elden satılabildiğini belirterek,

“Hekim görmeden onkoloji ilaçlarının dahi satıldığına dair şikayetler geliyor. Bunlar inanılacak şeyler değil. Geçmişten gelen hekime erişmekle ilgili bazı sorunlar olduğunu biliyoruz. Hekim-hasta ilişkisi kurulamadığı zaman, eczacı devreye giriyordu ama bu alışkanlık artık çoktan terk edilmesi gerektiği halde, sürdürülüyor. Bu konuda eczacıların gerekli hassasiyeti göstereceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Panele Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Eriş Bilaloğlu, İlaç Endüstrisi İşveren Sendikası Genel Sekreteri Turgut Tokgöz ve Ankara Üniversitesi (AÜ)İletişim Fakültesi’nden Dr. Deniz Sezgin de katıldı.

kaynak: haberler.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin