Ana Sayfa İlaç İlaç Sanayi İle İşbirliği Sempozyumu

İlaç Sanayi İle İşbirliği Sempozyumu

Toplantıya , halen USA’da yaşayan ve YDÜ de part-time öğretim üyesi olan türk bilim adamı  Dr. Metin Çelik ,Novartis İlaç firmasının USA’daki  araştırma geliştirme direktörü Dr. Colleen Ruegger , Colorcon firmasının uzmanı  Dr. Paul Smith,Akademisyenler ,Abdiİbrahim, PharmaVision , Merck , PharmaMondial  gibi jenerik ve orijinatör ilaç firmaları ayrıca BASF, IMCD , Colorcon, Anamed, Ekin Kimya gibi kimyasal madde üretici ve distribütörleri , ayrıca  ilaç sektöründeki arge ve üretim tipi makinaları bilinen  IMA firması  katıldı.

Teknoloji Anabilim Dalını ilk kez düzenlediği bu sempozyum da sahip olduğu bilimsel bilgilerin yer aldığı bir sowtware destekli compaction simulatör cihazı tanıtımı  ile  kıbrıs ve türkiyedeki  ilaç endüstrisi  araştırma geliştirme çalışanlarının ve akademik personelin ayrıca öğrencilerin biraraya getirilerek yine ilaç endüstrisinin ilgi duyduğu Process Analytical Technology ( PAT) and Quality by Design (QbD)  gibi konulardaki  son gelişmeler ve yeniliklerin konuşulduğu bir ortamda tanışıklıkların ve paylaşımların arttığı gözlemlendi.

Semopzyum başlığını taşıyan compaction simulator makinası  tek zımbalı tablet makinası görünümünde olup  MedelPharm adlı bir Fransız firması üretimidir. Bu cihazı ve değerini kullanarak  katı ilaç formülasyon geliştirilmesi konusunda  yayınlanmış bilimsel çalışmaları ve compaction technology kitabı ile tanınan, halen USA’da yaşayan ve YDÜ de part-time öğretim üyesi olan türk bilim adamı  Dr. Metin Çelik , PAT konusunun formülasyon geliştirmede önemi  hakkında bir sunum yaptı.

Sempozyumun diğer bir konuşmacısı ise  Novartis İlaç firmasının USA’daki  araştırma geliştirme direktörü Dr. Colleen Ruegger  ise, bu konudaki uygulamaların nasıl yapıldığını avantajları katılımcılarla paylaştı.

İlaç üreticileri için renkli kaplama hammadesi maddesi üretiminde dünya lideri olan Colorcon firmasının değerli uzmanı  Dr. Paul Smith ‘de ,QbD ve yardımcı maddeler konusunda bilgiler verdi.

YDÜ lider olmak vizyonu ile tamamen örtüşen bu toplantı ile üniversite-ilaç sanayi özlenen işbirliğinin  başlamasına bir adım atılmış olup bundan sonraki yıllarda da benzer toplantıların devam edeceği belirtildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, Çok yakın bir geçmişe sahip olmasına rağmen sahip olduğu en modern öğrenci ve araştırma laboratuvarları ve laboratuvar ekipmanları ile kurulduğu günden beri  eczacılık eğitimi alanında örnek ve lider olma yolunda ilerliyor.

Eczacılık fakültesi  Farmasötik Teknoloji Anablim Dalı daha bilinen ismi ile İlaç Teknolojisi bölümü 3. Ve 4. Sınıf öğrencilerine bir yandan eczanede majistral ilaç hazırlama sanatını ve kurallarını öğretirken bir yandan da ilaç endüstrisinde çalışabilecek eczacıların yetişmesini teşvik etmekte ve endüstriyel ilaç üretimi için gerekli kuralları ve üretim proseslerini öğretmektedir.

kaynak: kibrispostasi.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin