Ana Sayfa Tıp&Sağlık Hekime Şiddete Karşı ‘beyaz kod’ Devrede

Hekime Şiddete Karşı ‘beyaz kod’ Devrede

Bakanlığın yayınladığı genelgeye göre sağlık çalışanları şiddet, hakaret ya da tehdide uğradıklarında, ‘beyaz kod’ çağrısıyla güvenlik görevlilerine haber verecek.

Şiddete uğrayan sağlık çalışanı isterse hastanın tedavisini sürdürmeyebilecek. Yürürlüğe giren genelgeye göre ayrıca şu somut adımlar atılacak:
– Güvenlik kameraları artırılaracak; acil servis, yoğun bakım ve ameliyathanerin bekleme alanlarında güvenlik elemanı olacak.
– İletişim becerileri ve sorunlu hasta/hasta yakınları konularında eğitimli kişiler bekleme alanlarında ‘sorun çözücü’ olarak çalışacak.
– Fiziki mekanlar 24 saat boyunca aydınlatılacak.
– Personelin alternatif çıkış yolları oluşturulacak.
– Güvenlik görevlileri, 112 ve acil çalışanlarına, öfke kontrolü ve özellikle öfkeli hasta ve yakınıyla iletişim konularında eğitim verilecek.

24 SAAT ALO 113
BAKALIK Beyaz Kod Birimi 24 saat sağlık çalışanlarına hizmet verirken; yaşadığı şiddeti anlatmak isteyen de 113 no’lu telefona doğrudan bildirim yapabilecek. Sağlık personelinin yaşadığı şiddet, kamu görevlilerine karşı işlenen suçlar kapsamında değerlendirilecek. Özel ya da kamu hastane yöneticileri olayı adli mercilere bildirecek.

kaynak: Akşam / Türkan YILMAZER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin