Ana Sayfa Tıp&Sağlık Hastane,Üniversite ve Eczanelerin Her Kalp Atışını İzliyoruz

Hastane,Üniversite ve Eczanelerin Her Kalp Atışını İzliyoruz

Hastane, üniversite ve eczanelerin her kalp atışlarını takip ettiklerini ifade eden Acar, avuç içi damar uygulamasını da bu yıl hayata geçireceklerini duyurdu. Kurum, 20 Mayıs’tan itibaren hastane, sağlık merkezi sayısı, çalışan doktorların listesi, hangi saatler arasında çalıştığı, hangi sağlık hizmet sunucusundan ne kadar ilave ücret alındığı gibi ayrıntıları içeren bilgi işlem yapısını yaşama geçiriyor.

Uygulama ile maaşların düşük gösterilerek prim kaçırılması son bulacak. Meslek kodu uygulaması ismi verilen düzenleme ile belli meslekler için kamudaki karşılığından daha düşük ücret yatırılmasının da önüne geçilecek. Örneğin devlette çalışan bir mühendis için en alt ücret olarak 2.956 TL gösteriliyor ve bu rakam üzerinden prim yatırılıyorsa özel sektörde herhangi bir şirkette çalışan mühendis için de bunun altında rakam olamayacak. Aynı şekilde doktor, eczacı, öğretmen için de aynı uygulama geçerli olacak. Mevcut uygulamada bu iş kollarında çalışanların ücretlerinin, özel sektöre kıyasla 2-3 kat düşük olduğu görülüyor. Bu durum, düşük ücret üzerinden gösterilen kişilerin emekliliklerinde daha düşük maaş alacağı anlamına geldiği gibi devletin de ciddi prim kaybına yol açıyor.

Meslek kodu uygulamasıyla her mesleğin bir kodu olacak. SGK artık sigorta kaydı ile birlikte meslek kodlarını da girecek. Uygulama ile birlikte farklı statülerde çalışanlar için aynı ücret gösterilemeyecek. Sistem, otomatik olarak kabul etmeyecek. Örneğin aynı işyerinde çalışan aşçı ile bulaşıkçının ikisi de asgari ücretten gösterilemeyecek. Bulaşıkçı en düşük ücret olan asgari ücretten gösterilirken aşçı için mecburen daha yüksek bir ücret gösterilecek. Asgari ücret gösterilmek istense de sistem bunu kabul etmeyecek.

kaynak: Zaman

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin