Ana Sayfa Tıp&Sağlık Hastanelerde Acil Yardım Butonları Oluşturacağız

Hastanelerde Acil Yardım Butonları Oluşturacağız

Recep Akdağ, ‘Sağlıkta İletişim, Sağlıklı İletişim’ konulu Sağlık Yöneticileri Toplantısı’nda sağlık çalışanlarına yönelik şiddete değindi. Sorunun evrensel olduğunu ve sağlık hizmetinin verildiği her alanda karşılaşıldığını kaydeden Akdağ, “Bu elbette bizim ülkemizde sağlık çalışanına karşı şiddeti tabi görebileceğimiz anlamına gelmiyor. Şiddetin ülkesi, dili, mesleği, grubu yok. Bununla birlikte sağlıkçılara karşı yöneltilen şiddetin, diğer meslek gruplarından daha yüksek oranda gerçekleşebildiğini biliyoruz.” dedi.

Çeşitli ülkelerden verilerin bulunduğu bir araştırmaya göre, son bir yılda sağlık çalışanlarına karşı şiddetin yüzde 47 ila 76 arasında gerçekleştiğini ve özellikle hemşirelerin daha riskli grupta yer aldığını aktaran Akdağ, “İngiltere’de 1998 yılında 65 bin, 2001 yılında 85 bin şiddet vakası bildirilmiş. Ülkemizde ise vakaların sayısını ve yaygınlığını rakamsal olarak bilmiyoruz. Şunu da biliyoruz, çalışanların önemli bir bölümü kendilerine yöneltilen şiddeti raporlamıyorlar. Bunu tercih ediyorlar çünkü sonrasında çekebilecekleri sıkıntıdan endişe ediyorlar.” diye konuştu.

“ŞİDDETİ ÖNLEMEK İÇİN YAPACAKLARIMIZ, HASTA HAKLARINDA GERİLEMEYE YOL AÇMAYACAK”

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddette asla müsamaha göstermeyeceklerinin altını çizen Akdağ, “Biz topluma hizmet için buralardayız. Şiddeti önlemek için yapacaklarımız ne hastaların haklarında bir gerilemeye yol açacak ne de insanımızın sağlık hakkına ulaşmasını zorlaştıracak uygulamalara imza koyacağız. Vatandaşımız hakkını da arayabilecek hizmetini de arayabilecek, ancak zaman zaman haddini aşan kişilerin bilmesi gereken bir husus var: Hekimlerimiz ve sağlık çalışanlarımız sahipsiz değildir. Sağlıkçılara karşı uzanan eli bükmeye kararlıyız.” dedi.

“HER KİM SAĞLIK YÖNETİCİLİĞİ YAPIYORSA, KONUYU SAHİPLENECEK BİR NUMARALI KİŞİ OLAMALI”

Konuyla ilgili kanuni düzenlemelerin birbiri ardına geleceğini ifade eden Akdağ, sağlık yöneticilerinden de konuyu sahiplenmelerini istedi. Akdağ, “Her kim sağlık yöneticiliği yapıyorsa, kendi hastanesinde meydana gelebilecek bir şiddet olayına karşı alınacak tedbirler açısından, verilecek mücadele açısından bir numaralı kişi olduğunun farkına varmalıdır. Hep başkalarından bekleyemeyiz, bulunduğumuz ortamda biz ne yapacağız, biraz da bunu düşünmeliyiz.” şeklinde konuştu.

“HALK İLE SAĞLIK ÇALIŞANLARI ARASINDA BİR PROBLEM OLMADIĞI HERKESE ANLATILMALI”

Halkla sağlık çalışanları arasında bir problem olmadığının herkese iyi anlatılması gerektiğini kaydeden Akdağ, “Vatandaşın genel anlamda sağlık çalışanı ile ebe ile doktor ile hemşire ile bir problemi yok. Peki, bu olaylar neden oluyor? Bu olaylar şu ya da bu şekilde şiddet eğilimi içinde olan azınlığın meydana getirdiği olaylar. O zaman biz toplumla beyaz önlüklüyü karşı karşıya getiren her türlü iddiadan ya da zorlama yorumdan kaçınmak zorundayız.” ifadesini kullandı.

“VATANDAŞI İYİ KARŞILAYAN, İYİ BİLGİ VEREN ÖNLEMLERİ İÇEREN SİSTEMLERİ GELİŞTİRMEK ZORUNDAYIZ”

Hasta – hekim, hasta – sağlık çalışına, hasta yakını- sağlık çalışanı iletişiminin daha güçlü hale getirilmesi gerektiğini söyleyen Akdağ, “Özellikle yönetimler olarak beyaz önlükle vatandaşın karşılaşmasına kadar geçen süreci çok iyi yönetmeliyiz. Acil servislerde, yoğun bakımların önünde, ameliyathanelerin önünde… Yakın zamanda bu işle ilgili mevzuatlar size birer birer gelecek. Bir kısmı hatırlatıcı mevzuat olacak bir kısmı geliştirici mevzuat olacak. Ama biz mutlaka vatandaşı iyi karşılayan, iyi bilgi veren, sıkışıklıkları yerine göre önleme konusunda tedbir almış sistemleri kendi hastanemizde geliştirmek zorundayız.” dedi.

“ACİL YARDIM BUTONLARI OLUŞTURACAĞIZ.”

Çalışan Sağlığı ve Güvenliği Eylem Planı geliştirdiklerini söyleyen Akdağ, “Daha önce beyaz kod sistemi başlatmıştık. Bu beyaz kod sisteminin çok iyi çalışması şart. Yani herhangi bir yerde şiddet eğilimi varsa, süratle orada harekete geçemeye mecburuz. Bunun için önümüzdeki günlerde acil yardım butonları, düğmeleri de oluşturacağız. Şu anda sistem bir numarayı arayarak hareket geçiyor. Özellikle riskli alanlarda, acil servisler gibi alanlarda doğrudan sistemi harekete geçirecek bir alarm düğmesi sistemini yakında oluşturacağız.” diye konuştu.

Akdağ, hastanelerde Çalışan Güvenliği Komiteleri’nin aktif bir şekilde çalışması gerektiğini aktararak, “Yakında bu komitelerle çalışacak Çalışan Hakları ve Çalışan Güvenliği Birimlerini oluşturacağız. Yakında bu konuyla ilgili size bir genelge gönderilir.” dedi.

kaynak: Zaman

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin