Ana Sayfa Duyurular&Mevzuat e Reçete ve TEB

e Reçete ve TEB

Türk Eczacılar Birliği (Teb) Başkanı Erdoğan Çolak, 1 Temmuz’da ülke genelinde uygulanmaya başlanacak e-reçetenin eczacı, doktor ve vatandaş açısından olumlu olduğunu bildirdi.

Teb 38’nci Dönem Merkez Heyeti bölgelerarası toplantı Manavgat Sueno Otel’de başladı.

Teb Başkanı Çolak, toplantı öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, toplantıda e-reçete uygulaması başta olmak üzere gündemlerindeki çeşitli konuları görüşeceklerini belirtti.

e-reçete uygulamasının “çok doğru” bir çalışma olduğunu ve Teb olarak desteklediklerini kaydeden Çolak, e-reçetenin Eskişehir ve Konya’da pilot bölge olarak bu uygulandığını anımsattı. Çolak, “Uygulama şimdilik sadece özel hastanelerde yapılıyor. 1 Temmuz’dan itibaren Türkiye genelinde uygulamaya başlanacak” dedi.

Pilot uygulama yapılan bölgelerde çeşitli sıkıntılar yaşandığına dikkati çeken Çolak, “e-reçete uygulamasında yaşanılan sorunlarda ortadan kaldırıldığında hem eczacı, hem doktor, hem de vatandaş açısından çok iyi olacak” diye konuştu.

SGK ile 3,5 yıllık bir protokol yaptıklarını da hatırlatan Çolak, yaklaşık 12 bin eczacının sıfır iskontoyla çalıştığını kaydetti. TBMM’de kabul edilen Eczacılık Yasası’nın çok önemli olduğunu vurgulayan Çolak, “Eczacılar olarak 20 yıldır bu yasayı bekliyorduk. Türkiye’de şu anda eczane sayısı çok fazla. Avrupa’daki oranının çok üzerinde. Yasayla birlikte 3 bin 500 kişiye bir eczane düşecek. Eczane sayısında büyük yığılma var. Bunun önüne geçilecek. Eczacılara 2’nci bir eczacı çalıştırma hakkı veriliyor. Ayrıca eczacı yardımcılığı oluşturuluyor. Bu yasa mesleğimiz açısından çok önemli kavramları yerine oturtacak” diye konuştu.

kaynak: haberler.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin