Ana Sayfa Görüşler Anlık Öfke ve Mutluluklar mı? Uzun Süreli Haz ve Kazanç mı?

Anlık Öfke ve Mutluluklar mı? Uzun Süreli Haz ve Kazanç mı?

W-Ecz. Mürvet Hn. bir eczacı olarak farklı bir kariyeriniz var kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

M.D.-Eczacılık fakültesinden mezun olduktan sonra ilaç sektöründe değişik kademelerde 14 sene çalıştım. Bu sırada İngilizcemi ilerlettim. Sektör içi pek çok eğitime katıldım. İş hayatımı destekleyecek MÜ Pre MBA (İngilizce) ve BÜ İnsan Kaynakları Uzmanlık Programlarını tamamladım. Daha sonra Bağdat Bilen eczanesini kurarak işletmeciliğine başladım. PGED derneği üyesiyim. Halen ilaç firmalarının davetlisi olarak toplantılarına katılmaktayım ve bundan büyük keyif alıyorum.

W-Eczane eczacılığının cazip tarafları nelerdir?

M.D.-İlaç sektörünü bırakırken herkes çok sıkılırsın demişti. Bu söz aslında eczane eczacılığının dışarıdan nasıl göründüğünü anlatır gibi. Hem tecrübemi hem eğitimlerimi kullanma olanağı bulduğum çok yoğun bir iş temposunda buldum kendimi. Pek çok mesleki eğitime katıldım katılıyorum. Herhalde mezuniyet sonrası en yoğun mesleki eğitim alan grup şu anda eczacılardır. İnsanlarla daha önce çok yoğun çalışmama rağmen en çok eczanede tanıma fırsatı buldum. Çok dinamik heyecanlı ve kendimizi geliştirmek zorunda olduğumuz bu ortamda müşterilerimiz , firma çalışanları ve çalışanlarımızla aynı zamanda sosyal bir ortamı paylaşıyoruz. Meslektaşlarımızla yoğun ilişki ve işbirliği içindeyiz. Gerçekten tüm zorlayıcı yanlarına rağmen dinamik eğlenceli bir ortam.

W-Sağlıkta son yıllarda hızlı bir çok gelişmeye şahit olduk ve eczacıları ilgilendiren yasa değişikliği eczacılık haftasında çıkacak, gelişmeler hakkında ki değerlendirmenizi alabilir miyim?

M.D.-Türk gibi başla Avrupalı gibi bitir, son söylenecek sözü ilk söyleme ve daha nice güzel sözler aklımdan geçiverdi birden. Dün akşam ezeli rakipler Galatasaray ve Fenerbahçe maçını izledik. Güzel bir mücadele. Kimsenin söyleyecek sözü yok her iki takım da iyi oynadı. Ama baştan belli tek bir takım kazanabilir. Belki bazı çok sevdiğimiz dostlarımız karşı takımdan ve doğal olarak herkesin yüreği kendi takımı için atıyor. Peki ya sonrası? Sonrası üzülmeyi ve sevinmeyi bilememe hali yaşadık. Pek çok ders çıkarılabilecek bir spor olayı sonucunda anlık öfkeye teslimiyet ve istenmeyen  kontrolsüzlük. Ne elde edilebilir bu yolla? Peki hayatımızı daha derinden etkileyecek konularda nasıl mücadele ediyoruz? Verdiğimiz tepki ne kadar uzun soluklu, serinkanlı, startejik oluyor?

Eczacılık mesleği için neler yaptık diye düşündüm. Sonuçta bir ölüm kalım savaşı veriyoruz. Öncelikle çevremde pekçok arkadaşım kendi mesleklerinde görülmemiş bir birlik dayanışma sergilediğimizi söylüyordu. Bana göre kendi öz değerlendirmemizi objektif bir şekilde yapabilmek için sağlıkta dönüşüm çalışmalarının başladığı günlere dönelim.  Dikkat çekmek için sık sık eczane kapatma eylemleri yapıldı. Sonuçda ise  eczacılar eskisi kadar kazanamıyor oldu. Derdimizi, taleplerimiz anlatabilmek için üstüste mitingler düzenlendi ve sonuçda hiç bir gazete, televizyon, radyo derdimizi anlatamadı. Biz mi anlatamadık onlar mı yazamadı ya da yazmak istemedi bilmiyorum. Yazılan yazıları okuduğum zaman eczacı olmasam bu kadar eylem neden yapılıyor diye düşünürdüm doğrusu. Neden  sonra demotive mi olduk yoksa başımızın derdine mi düştük, sanki sesimiz kısıldı. Oysa o eylemlerden sonra daha neler neler yaşadık. İlaç fiyatları tekrar tekrar düştü, hastalarımız bu durumdan memnundu. Gazeteler zarar karşılanıyor yazdı, televizyonlarda devlet büyüklerimiz eczacının zararı karşılanıyor açıklamaları yaptı. Kendimden şüphelendim, karşılanıyor da ben mi farketmiyorum diye! Sordum ecza depolarına, eczacı arkadaşlarıma aldığım yanıt ise hayır karşılanmadı dediler. Bekliyoruz belki bir gün karşılanır !…

İlaç fiyatları döviz kuruna bağlandı denildi. Döviz kuru yükseldi. Bekledik fiyatlar artacak diye fiyatlar yine düştü. Aynı dönemde pek çok ilaçta ticari iskontolar kalktı. İlaçları zararına satmaya başladık. Bazı ilaçları bulamayan hasta ilk kez mağdur oldu ve ne oluyor dedi. Tam bunun üzerine hasta ile karşı karşıya gelmek istemeyen hükümet emekli hastaların katılım payını yüzde 10’dan yüzde bire düşürdü manşetlerde bu haber yer aldı. Bu arada muayene ücretlerini, fiyat farklarını, raporlu ilaçların neden bu defa bir kutu ödendiğini ve pek çok şeyi hastamızı kırmadan anlattıııık, anlattıııık. Şeker stripleri bir dönem ödenmedi. Bunu da anlattık. Sonra yüksek fiyat farkı ile ödenmeye başladı. Burada başka bir söz devreye girdi. Allah sevdiği kuluna eşeğini once kaybettirip sonra buldururmuş ya o hesap işte…. Hasta da biz de çok mutlu olduk. Hastalara verdiğimiz danışmanlık hizmeti yerine devletin tahsilatçısı olarak hangi ücreti ne için almaktayız diye anlattık ve SGK dan 25 kuruş reçete başına “meslek hakkı “geldi! Bu ücret danışmanlık için mi yoksa tahsilat için mi?

Bu arada For You’lar açıldı-kapandı, For Med’ler açıldı-kapandı. Yabancı zincirlerin Türkiye’ye girme hazırlıklarını duyuyoruz. Ama devlet büyüklerimiz zincir gelmeyecek diyorlar. İnşallah aldatıldığını en son kocalar duyar sözü gerçekleşmez diye dualar ediyoruz. Milli hafızamız zayıf dediğimiz için şöyle bir geriye dönüp baktım. 30 Nisanda TBMM’ye getirilen yasanın 16 Mayısta kabul edilmesi bekleniyor. Ne getirir ne götürür tartışıyoruz. Anladığım kadarıyla biz ne zaman kendi halimizde bir rehavet için girdik ve yasa mecliste. Belki de 2 gün içinde resmileşecek.  Herhalde en çok konuşulan maddelerden birisi 3500 kişiye bir eczane, eczane açma, devir ve transfer koşulları. Tartışırken yine bir duygusallık ve anlık kazançlar düşüncesi içindeyiz. Eski eczacılar seviniyor; rakip gelemeyecek diye! Yeni eczacılar ise düşünüyor biz ne olacağız diye? Meslek tercihi yaparken böyle hayal etmemişlerdi. Yasa onları düşünmüş; yardımcı eczacı olarak çalışma alanı açılmış! Aslında pekçok şeyi yine yaşayarak öğreneceğiz.  Bütün bunlar ben de çok daha önceleri eczane açmış sınıf arkadaşımla sohbetimizi hatırlattı; “ bu kadar zorluktan sonra meslektaşlarımızla dayanışmamız arttı. Eskiden rekabet yüzünden küslükler oluyordu. Hastadan yüzdeler alınmıyordu, haksız rekabet vardı. Kendi kazancımızı kendimiz baltalıyorduk. Komşu eczaneler birbirine küstü. Aslında şimdi bu açılardan gelişme içindeyiz. Bir başka arkadaşım daha önce karlılık konusunda şimdi olduğu kadar bilinçli olsaydık gerçekten çok kazanırdık ancak kıymetini bilmemişiz” diyor.

Eczacılar bu zorlayıcı koşullar ve tehditler altında  danışmanlık rollerini hatırladı. Geleceğin E hali, Farmavizyon gibi fuarlarla ya da firmaların desteği ile düzenlenen eğitimlere katılarak kendilerini yeniden şekillendiriyor. Finans, tanzim teşhir, danışman satıcılık gibi konularda donanımını artırıyor. Stok yönetimi en önemli konumuz oldu! Ürün yelpazesini genişletiyor. Elemanlarını eğitime gönderiyor. Eczanelerini daha temiz, bakımlı hale getiriyor. Eczane koçluğu adında yeni bir meslek doğdu. Eczacılarımız danışmanlık alıyor artık. Kriz yönetmek konusunda usta olduk. Burada da çuvaldızı kendimize batırmamız gerektiğini düşünüyorum. Daha önce neredeydik diye. Şu bir gerçek artık daha düşük karlılıklarla daha kaliteli hizmet vermek zorundayız.

Her an herşey değişebiliyor. Sabah ne ile uyanacağımızı bilmeden elimizden gelenin en iyisini yapmak zorundayız. Değişime karşı koyamıyoruz ayak uydurmak zorundayız. Şu an içinde bulunduğumuz durumu kanıksamak yerine ilk günlerin heyacanı ile mücadelemiz gerekiyor. Eczanelerin %60-70’inin kapanacağı konuşuluyor yıllardır. Bakalım yıllar öncesinden planlanan bu süreçte bu söylenti ne kadar doğru çıkacak? Nereye gidiyoruz? Hazırlık yaptığı söylenen dünya devleri onlara çok cazip gelen bu Pazarda yerini alacak mı? Belki de en hızlı gelişme, dayanışma ve mücadele dönemi tam şimdi başlayacak. Eczacılık mesleğini çok seviyor ve önemsiyorum. 24 saat hastaya en yakın sağlık kuruluşu Eczanelere halkımızın çok ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Bu uluslararası arenada mesleki mücadelemizi Türk gibi başlayıp aynı istikrarla sürdürmemiz sayesinde dilerim mesleğimiz hak ettiği yerini korur ve  geliştirir. Bu duygular içinde meslektaşlarımın Eczacılık Gününü kutlarım.

W- En yakın sağlık noktalarımız olan eczane eczacılarımız ve tüm eczacılarımızın Eczacılık Gününü kutlarız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin