Ana Sayfa Tıp&Sağlık 800 Yabancı Dr, Bıçaksız Beyin Ameliyatı için Türkiye’ye

800 Yabancı Dr, Bıçaksız Beyin Ameliyatı için Türkiye’ye

Avrupa, Çin, Japonya, Ortadoğu ve Latin Amerika’dan gelen 800 doktor, kafatası açılmadan yapılan bıçaksız beyin-damar ameliyatlarını Türk hekimlerden öğrenecek.
Ders alacaklar arasında Harvard hastaneleri, Mayo Clinic, Cleveland Clinic, Barrows Nöroloji Enstitüsü ve Oxford Üniversitesi hastaneleri gibi tıp merkezlerinden gelen doktorlar da var.

Hacettepe ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi hastanelerindeki Türk hekimler, geliştirdikleri bıçaksız beyin ameliyatı ile tüm dünya doktorlarının dikkatini çekiyor. Beyin krizi (inme veya felç) olarak adlandırılan rahatsızlığa sebep olan beyin damar hastalıklarının tedavisi için geliştirilen teknik, tıp alanında büyük yenilik olarak görülüyor. Türk hekimler ‘Anatolian Course of Interventional Neuroradiology’ (ACINR) adlı canlı vaka eğitim kursu ile tecrübelerini yabancı doktorlarla paylaşacak. Türk hekimler, beyin damar tıkanıklıkları, beyin anevrizması (damar balonlaşması) ve arteriyovenöz malformasyonlarının (beyin damar yumakları) tedavisinde geliştirdikleri ileri damar içi ameliyatsız tedavi tekniklerini anjiyografi odalarından uydu üzerinden bağlanarak, canlı operasyon yayını ile yabancı doktorlara öğretecek.

Konu hakkında bilgi veren Prof. Dr. Saruhan Çekirge ve Prof. Dr. Naci Koçer, söz konusu tedavinin bütün dünyada çığır açan bir yöntem olduğunu belirterek, “Şu ana kadar Hacettepe ekibi ABD’de 30’un üzerinde önemli tıp merkezinde, gene Cerrahpaşa ve Hacettepe ekipleri Avrupa ve Latin Amerika ülkeleriyle Japonya, Çin, Avustralya, Güney Afrika gibi ülkelerde onlarca hastanın tedavisini yerinde yaptı.” diye konuştu.

kaynak: Zaman

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin