Ana Sayfa Ekonomi 4 + 4

4 + 4

Hakem Kurulu’nun kararı 6’ya 5 oy ile alındı. Toplam 11 üyeden oluşan Hakem Kurulu’nun 4 üyesi kamuyu, 4 üyesi de memuru temsil ediyordu. İki üye üniversitelerden bağımsız olarak katılırken kurula Sayıştay Başkanı Recai Akyel başkanlık etti. Bugün çıkan kararda belirleyici oy ise Sayıştay Başkanı Akyel’den geldi.

Memur zammına Hakem Kurulu kararı sonrası yapılan 0,5’lik artış en düşük memur maaşında 8 lira 16 kuruş, ortalama memur maaşın ise 9.47 kuruşluk artış yapılmış oldu. Bir başka deyişle en düşük memur maaşına yapılan zam 57 lira yerine 65 lira, ortalama memur maaşına  66 lira yerine 75 lira zam yapılmış oldu.

Hakem Kurulu’nun kararı öncesi hükümet ile memur sendikaları arasında yapılan müzakelerde hükümet son teklif olarak 2012 için yüzde 3.5 + 4, 2013 için ise yüzde 3 + 3 teklifini getirmişti.

Memur tarafının talebi ise 2012 için yüzde 7.5 + 7.5, 2013 yüzde 6.5 + 6.75 olmuştu.

Hakem Kurulu’nun zam kararının açıklandığı sıralarda KESK üyeleri eyleme başladı.

KESK Ankara Şubeler Platformu eyleme başladı. 100-150 kişilik grup görüşmelerin yapıldığı Devlet Personel Başkanlığı binasına doğru yürüyüşe geçti. Gazi Mustafa Kemal Bulvarı da trafiğe kapatıldı.

‘ORTAK EYLEM YAPABİLİRİZ’

hurriyet.com.tr’ye konuşan KESK Başkanı Lami Özgen, Hakem Kurulu’nun aldığı karara Memur-Sen’in de muhalefet şerhini koyması durumunda, KESK, Kamu Sen ve Memur Sen olarak üç konfederasyonun ortak eylem yapabileceklerini söyledi.

KESK Başkanı Özgen, Kurul’un dün yapılan toplantısı ve sonrasında yaşananlar ile ilgili şunları anlattı “Hakem Kurulu toplantısında Hazine temsilcisi Cavit Dağdaş ‘Hükümetin teklifi dışına çıkamayız böyle bir irademiz yok. O nedenle başka bir karar alamayız’ demiş. ‘Bu kurulun idaresi yoksa biz de burada yer almayalım görüşü, sendikalar olarak kurul toplantısına katılmayalım.

Dolayısı ile memura zam kararını Bakanlar Kurulu versin önerisini getirdik Bugün saat 15.00’e kadar hem Memur Sen hem Kamu Sen bu karar uydular. Ancak daha sonra iki konfederasyon Kurul’a girip alınan karara muhalefet şerhi koymak istediler.”

Saat 18:00 civarında KESK üyeleri Devlet Personel Başkanlığı binasından ayrılırken Başkan Lami Özgen beklemeye devam ediyor.

GÜVEN PARK’TA EYLEM KARARI

Bu arada Devlet Personel Başkanlığı binasına Memur Sen Başkanı Ahmet Gündoğdu da geldi. Ayrıca Kamu Sen’in yarın 12:30’da Başbakanlık’a en yakın park olan Kızılay Güven park’ta eylem yapacağı öğrenildi.

kaynak: Hürriyet – Aysel ALP

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin