Ana Sayfa Görüşler 14 Mayıs Eczacılık Günü Kutlu Olsun

14 Mayıs Eczacılık Günü Kutlu Olsun

                             14 Mayıs Eczacılık Günü kutlu olsun

İnsan için yaşamsal öneme sahip sağlık konusunun vazgeçilmez bileşeni olan ilaç ve eczacılık alanının yasal ve tek sorumlusu olan eczacı, aynı zamanda halka en yakın “Sağlık Danışmanı” dır.

Sağlık alanında yapılan düzenlemeler çerçevesinde; Birinci Basamak Sağlık Ünitesi olarak kademelendirilen eczanelerde hastanın ilaca erişimini sağlayan Eczacı, aldığı mesleki eğitim, üstlendiği sorumluluk ve görev anlayışıyla yıllardır bu hizmeti eksiksiz ve sağlıklı bir biçimde yerine getirme gayreti içinde olmuştur.

Eczanesinde görev yapmaya başladığı andan itibaren, mesleki gelişmeleri ve sağlık alanında yaşanan yenilikleri yakından takip eden eczacı, hasta ihtiyaçları doğrultusunda alanı ile ilgili konularda çözüm üretmekten geri kalmamıştır. Bu çözümleri üretirken, meslektaşları ve meslek örgütleri ile birlikte hareket etmeyi kendisi için ilke edinmiştir.
Eczacılar, 70’li yılların sonunda ülkemizde ilaç dağıtım alanında yaşanan karmaşa ve düzensizliğin yarattığı olumsuzlukları yine, meslektaşları ile bir araya gelerek kurdukları kooperatif yapılar kanalıyla çözme yoluna gitmişler ve çözmüşlerdir. Kurdukları ve geliştirdikleri Eczacı Kooperatifleri ile İlaçta; İyi Dağıtım Uygulamaları’nı hayata geçiren eczacılar, bu alanda pek çok ilk’e ve yeniliğe öncülük etmişler, serbest eczanelerin sağlıklı bir biçimde gelişimine ve yaşamasına çok önemli katkı yapmışlar ve yapmaya devam edeceklerdir.

Bilimsel eczacılığın 173. yılında tüm meslektaşlarımızın Eczacılık Günü’nü kutlar, mesleki geleceğimizin teminatı olan ve eczacı kooperatifleri ile somutlanan dayanışma ve birlikteliğimizin her alanda artarak sürmesini dilerim.

Ecz. Sait Yücel
Yönetim Kurulu Başkanı
İstanbul Eczacılar Kooperatifi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin